Gdyński modernizm w obiektywie w krakowskiej kawiarni

13 kwietnia w krakowskiej kawiarni Dym odbędzie się wernisaż wystawy Gdyński modernizm w obiektywie.

Plac Konstytucji w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plac Konstytucji w Gdyni, fot. Bartłomiej Ponikiewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuratorami krakowskiego wydarzenia zostali dr Mariusz Twardowski oraz dr Kazimierz Butelski. W czasie wernisażu, odbędzie się także pokaz fotografii cyfrowej – kilkuset zdjęć z konkursów Gdyński Modernizm w Obiektywie z okresu 2012–2014 roku, omówionych przez przedstawiciela organizatora konkursów (miasto Gdyni i Agencja Rozwoju Gdyni) – Jacka Debisa oraz Przemysława Kozłowskiego (kuratora i sekretarza konkursów).

Gdyński modernizm w obiektywie to nazwa konkursu fotograficznego organizowanego co roku w ramach Weekendu Architektury w Gdyni, którego ideą jest zwrócenie uwagi na wciąż mało poznaną architekturę modernizmu w Polsce. Gdynia, jako miasto będące unikalnym na skalę europejską przykładem zrealizowanych założeń architektonicznych modernizmu międzywojennego, jako pierwsza w Polsce utworzyła szlak turystyczno–kulturowy mający na celu promocję właśnie tych walorów estetyczno–architektonicznych. Gdyński Szlak Modernizmu to obecnie kilka tras, oraz około stu opisanych budynków prezentujących modernistyczne założenia zarówno na poziomie architektury jak i urbanistyki, czy wyposażenia wnętrz.

Konkurs Gdyński modernizm w obiektywie, stanowi od 2011 roku flagowe przedsięwzięcie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu dedykowane pasjonatom fotografowania. Dotychczasowe cztery edycje konkursu przyciągnęły grono ponad 200 uczestników z całej Polski, którzy nadesłali na konkurs łącznie blisko 1 000 prac. Oceną prac zajmuje się jury złożone z profesjonalnych fotografów, artystów, dziennikarzy oraz badaczy architektury modernistycznej. Ważniejsza od ilości prac jest czysta, prawdziwa pasja fotografowania architektury spod znaku moderny, której cechy charakterystyczne to m.in. wydobywanie przez twórców gry światłocieni w różnych porach dnia, wrażliwość na rytm i geometrię brył budynków, a także zaglądanie z obiektywem w modernistczną duszę wnętrz kamienic. Modernizm gdyński to także pole popisu dla fotografów, którzy poszukują indywidualnych portretów miasta, ludzi w zestawieniu przestrzenią miasta, jego architekturą. Laureaci dotychczasowych edycji konkursu, w tym m.in. Bartek Patelczyk, Bartłomiej Ponikiewski, Michał Witkowski, Elwira Kruszelnicka, Monika Smorczewska, Agnieszka Sobiegraj, czy Bartosz Zalewski, wytyczają swoją własną, indywidualną ścieżkę twórczą, w której pozostało istotne miejsce dla architektury spod znaku moderny.

ul. Radtkego w Gdyni, fot. Monika Smorczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

ul. Radtkego w Gdyni, fot. Monika Smorczewska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Gdyński modernizm w obiektywie to zbiór najciekawszych prac konkursowych, nagrodzonych, bądź wyróżnionych przez jury w latach 2011 – 2014. W okresie od stycznia do czerwca 2015 roku, wystawa będzie prezentowana w największych miastach w kraju.

Wystawa Gdyński modernizm w obiektywie
Wernisaż 13 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Kawiarnia Dym w Krakowie

Dodaj komentarz