• 2015-04-11

Komedia o miłości i historii rozgrywająca się na tle filmowej Łodzi

11 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu Wytwórnia Piosenek.

„Wytwórnia piosenek”, fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wytwórnia piosenek”, fot. Katarzyna Chmura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wytwórnia piosenek Macieja Wojtyszki i Macieja Karpińskiego to opowieść́, która integralnie wiąże się z dwoma miastami – Łodzią i Warszawą. Łodzią, która w trakcie II wojny światowej nie uległa zniszczeniu i stała się tymczasową stolicą kraju, a zarazem stolicą polskiej kinematografii i rolę tę pełniła przez długie lata. Warszawą, bo w Wytwórni Filmów Fabularnych powstaje pierwszy film poświęcony losom miasta podczas okupacji.

Łódzka wytwórnia filmowa stała się wizytówką miasta, zapewniając mu tytuł HollyŁódź. Powstawało tutaj kilkadziesiąt produkcji rocznie, zrealizowano tu pierwszy polski film barwny (Przygoda na Mariensztacie), a ogółem wyprodukowano kilkaset filmów i tysiące odcinków seriali. Akcja Wytwórni… rozgrywa się w roku 1946. Leonard Buczkowski i Ludwik Starski – bohaterowie sztuki – poszukują nut i tekstów z okresu okupacji. Kręcą właśnie Zakazane piosenki. Na scenie Powszechnego zobaczycie Państwo komedię o miłości i historii rozgrywającą się na tle filmowej Łodzi i wspomnień z okupowanej Warszawy.

Reżyseria: Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko
Scenografia: Allan Starski
Kostiumy: Wiesława Starska
Muzyka: Jerzy Satanowski
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Przygotowanie muzyczne: Paweł Jabłoński
Kierownik zespołu wokalnego: Marzena Lauks

Obsada:
Marta Jarczewska, Aleksandra Listwan, Ewa Sonnenburg, Beata Ziejka, Mirosław Henke, Piotr Łukaszczyk, Artur Majewski, Maciej Makowski, Aleksander Trąbczyński, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki
ze specjalnym udziałem Barbary Połomskiej i Michała Szewczyka

Wytwórnia Piosenek
Premiera: 11 kwietnia 2015 roku
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz