• 2015-04-11

La Comuna 9. Odzyskując miasto w Krakowie

13 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się projekcja filmu La Comuna 9. Odzyskując miasto.

„La Comuna 9.Odzyskując miasto”. reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”. reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokaz filmu i dyskusja z udziałem Sandry Liliany Rios, głównej bohaterki filmu, lokalnej aktywistki z Medellin reżyserek i socjolożek, Ingi Hajdarowicz i Anny Bednarczyk oraz architekta, dr. Michała Wiśniewskiego

W Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się premiera dokumentu o ludziach tworzących swoje miejskie środowisko w jednej z dzielnic w Medellin w Kolumbii. Jest to fascynująca podróż przez sąsiedztwa, w czasie której poznajemy osoby, których życie codziennie stało się polityką zmieniającą rzeczywistość w jakiej żyją. To również przewodnik po procesie budżetu partycypacyjnego. Może stać się on inspiracją dla liderek i liderów na całym świecie.

Film przedstawia cztery miesiące budżetu partycypacyjnego w Comunie 9, które historia odzwierciedla historię miasta – działalność lokalnych karteli narkotykowych, slumsy, lokalna wojna między sąsiedztwami a z drugiej strony, mobilizacja mieszkańców i mieszkanek przeciwko przemocy i biedzie.

Autorki o projekcie: Od lipca do listopada 2013 towarzyszyłyśmy lokalnym liderom i liderkom w procesie deliberacji nad rozwiązaniami problemów ich sąsiedztw. Widzowie zobaczą jak usiłują oni zindentyfikować potrzeby społeczności, negocjują z administracją, dyskutują, starają się ustlalić propozycje projektów i mobilizują sąsiadów do współdziałania.

Naszą przewodniczką zarówno po procesie budżetu partycypacyjnego, jak i dzielnicy była Sandra, lokalna liderka i pracowniczka urzędu miasta. Jest ona pośredniczką między administracją a społecznością lokalną. Ta matka dwóch synów, zawsze pełna współczucia i szczerej wiary w ludzi, nie pozostaje bezkrytyczna wobec systemu.

Podmiotem demokracji partycypacyjnej jest społeczność lokalna. Dlatego w filmie nie zabraknie fragmentów o społeczności i rezultatach pracy społecznej. W filmie poznajemy: Eleny, Afro-Kolumbijkę, dla której kultura jest międzygeneracyjnym i ponadklasowym językiem; Johnatana, młodego dziennikarza, wykorzystującego nowoczesne technologie, żeby połączyć swoją dzielnicę z resztą świata: Teo, kiedyś uczestnika programów socjalnych, który stał się wzorem do naśladowania dla młodych artystów. I Adrianę, lokalną liderkę, która pokaże nam na czym polega praca społeczna. Wszystkie te osoby pracują na rzecz własnej wspólnoty, próbując wprowadzić w życie demokratyczne ideały, co nie zawsze się udaje. W zderzeniu z prawem, kulturą administracyjną, tradycjami patriarchalnymi i partykularnymi interesami mają trudne zadanie do wykonania.

Plakat projekcji filmu „La Comuna 9.Odzyskując miasto”. reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat projekcji filmu „La Comuna 9. Odzyskując miasto”. reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekcja filmu La Comuna 9. Odzyskując miasto
Autorki: Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz
13 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

 

Dodaj komentarz