Dziewczyny mówią tak myślą nie – Aleksandra Urban

10 kwietnia w w Starym Ratuszu we Wrocławiu obędzie się wernisaż wystawy Aleksandry Urban pt. Dziewczyny mówią tak myślą nie.

Aleksandra Urban „Cip cip”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Urban „Cip cip”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo Aleksandry Urban to dla widza niezwykła podróż po świecie wyobrażeń, często pięknych i przerażających zarazem, lecz nieodmiennie fascynujących, bo niosących w sobie odwołania do realnego życia. To też gra symbolami wyjętymi wprost z psychoanalitycznych tekstów służąca drwinie i zakpieniu sobie z wizualnych konwenansów, jakimi posługuje się odbiorca. Niepokój i aluzyjność są zatem w twórczości Urban zabiegami nieco przewrotnymi, mającymi obnażać aspekty rzeczywistego świata, które umykają wszystkim, poza czujną artystką… – Magdalena Zięba.

Tytuł, Dziewczyny mówią tak myślą nie, to przewrotność znanego powiedzonka, które w przeszłości dawało otwarta furtkę do stosowania przymusu wobec kobiet i zakładało ich ukryte chęci do zbliżeń. W obecnych czasach powiedzenie to ma trochę inny wymiar, młode kobiety pozwalają sobie same na sytuacje, na które nie mają ochoty. Teraz kobiety same dla siebie stają się agresorem w imię akceptacji , moralności rodem z teledysków, źle rozumianej popularności. Same podkreślają swoją podmiotowość.

Na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia artystka pokaże 12 prac: obrazów olejnych i grafik oraz jedną rzeźbę i fotografię. Większość został wykonana w latach 2014 – 2015.

Aleksandra Urban – urodziła się w 1978 roku w Jeleniej Górze. Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Rzeźby, dwukrotnie była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka prestiżowych wystaw zbiorowych w Polsce i zagranica m.in. w Szwecji, Węgrzech, Szkocji, Brazylii i USA. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Dziewczyny mówią tak myślą nie – Aleksandra Urban 
Wernisaż 10 kwietnia 2015 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna od 10 kwietnia do 3 maja 2015 roku
Stary Ratusz We Wrocławiu
Muzeum Miejskie Wrocławia

Dodaj komentarz