Wystawa obrazów 3D – Marek Saenderski

Od 23 kwietnia w jednej z największych galerii w stolicy Niemiec – Art Place Berlin będzie trwała wyjątkowa Polska wystawa trójwymiarowych obrazów. Obecnie można je zobaczyć w Warszawie w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie tylko do 12 kwietnia.

Marek Saenderski „Czekając na słońce” (źródło: dzięki uprzejmości artysty)

Marek Saenderski „Czekając na słońce” (źródło: dzięki uprzejmości artysty)

Polski artysta – Marek Saenderski opracował unikalną na świecie metodę tworzenia wielkoformatowych obrazów – artystycznych kompozycji 3D. To drugi, obok Ryszarda Horowitza znany na świecie polski fotokompozytor w odróżnieniu od Horowitza wykonujący graficzne i fotograficzne projekty trójwymiarowe.

Obrazy Marka Saenderskiego ogląda się przez zwykłe okulary 3D z czerwono–niebieskim filtrem, jednak to, co przez te okulary widać na wystawie jest absolutnie niezwykłe: nigdy wcześniej nie udawało się w takiej technologii prezentować obrazów takiej jakości. Jeżeli ktoś oglądał trójwymiarowe zdjęcia w czasopismach i ma o tego typu 3D jak najgorsze zdanie, powinien obejrzeć wystawę Marka Saenderskiego żeby dać się pozytywnie zaskoczyć: praktycznie już po kilku sekundach można zapomnieć, że w ogóle na oczach są jakiekolwiek okulary

W czasie pierwszej wystawy Marka Saenderskiego w Pałacu Sztuki w Krakowie zarówno widzowie dorośli tak jak i dzieci ulegali iluzji do tego stopnia, że próbowali dotykać nieistniejących w rzeczywistości obiektów wystających z płaskiego obrazu. Na tle tych obrazów można sobie robić zdjęcia smartfonem – obraz na zdjęciu również będzie trójwymiarowy.

Tematyka kompozycji 3D Marka Saenderskiego jest bardzo różna – od obrazów nawiązujących do malarstwa surrealistycznego do abstrakcji. Na wystawie są również zmysłowe akty pięknych fotomodelek w 3D, a także trójwymiarowe zdjęcia z wypraw fotograficznych Marka Saenderskiego między innymi na Grenalndię i Islandię. Artysta prezentuje również kilka trójwymiarowych zdjęć podwodnych wykonanych w Morzu Czerwonym, a także serię wspaniałych trójwymiarowych pejzaży krajobrazu Polski. Obrazy 3D są duże – niektóre mają szerokość dochodzącą nawet do 2 metrów – przy tak wielkich obrazach iluzja przestrzeni jest szczególnie efektowna.

Wystawa obrazów 3D – Marek Saenderski
Od 13 marca do 12 kwietnia 2015 roku
Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego w Warszawie
Od 23 kwietnia do 19 maja 2015 roku
Art Place Berlin

1 komentarz do artykułu “Wystawa obrazów 3D – Marek Saenderski”

  1. Wiesława

    Byłam, widziałam, polecam. Jestem pod ogromnym wrażeniem prac tego artysty. Można zapomnieć gdzie się jest, kim się jest, przenieść się w świat fantazji, gdzie jest piękno i błogi spokój

Dodaj komentarz