Dwoje hazardzistów – Oskar i Lucynda

Oskar i Lucynda – nagrodzona Bookerem powieść Petera Careya – ukazała się 8 kwietnia w wydawnictwie Wielka Litera.

Peter Carey, „Oskar i Lucynda” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Peter Carey, „Oskar i Lucynda” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Połowa XIX wieku, wiek odkryć i wynalazków. Dwójka niepokornych marzycieli spotyka się w najbardziej nieoczekiwanym miejscu na świecie – na pokładzie statku do Australii. Lucynda to wyzwolona rudowłosa piękność, młoda dziedziczka wielkiej fortuny rozsmakowana w hazardzie. Po śmierci rodziców zainwestowała majątek w hutę szkła i wierzy, że dzięki niej stworzy utopijne imperium. Oskar to anglikański duchowny na początku kariery, dla którego ciekawość świata była więcej warta niż religia ojca, ewangelickiego pastora. Zrozumiał, że jest jeszcze wiele do odkrycia, gdy spróbował zakazywanego mu przez lata bożonarodzeniowego puddingu. Już od dzieciństwa miał słabość do zakładów – rzut kamyka decydował o tym, jak brzmiała odpowiedź na najważniejsze pytania w życiu. Teraz płynie do Nowej Południowej Walii w roli misjonarza. Tych dwoje jeszcze tego nie wie, ale to spotkanie zmieni ich los na zawsze. Czyż życie to nie hazard? Pasja i słabość do gry doprowadzą do osobliwego zakładu: Lucynda założy się z Oskarem, że nie uda mu się przetransportować szklanej kapliczki z Sydney do Bellingen. Oskar nigdy nie odmówiłby żadnemu wyzwaniu, zwłaszcza tak śmiałemu, że aż wymagającemu podróży przez cały kontynent… Dokąd doprowadzi ich ta ryzykowna gra?

Oskar i Lucynda to wielokrotnie nagradzana powieść, laureatka Bookera, na podstawie której powstał film z Cate Blanchett i Ralphem Fiennesem.

Peter Carey (ur. 1943 r.) – prozaik australijski, uważany za najwybitniejszego żyjącego pisarza tego kraju. Jedyny obok J.M. Coetzeego i Hilary Mantel dwukrotny laureat Nagrody Bookera. W swoim dorobku ma dziesięć powieści, m.in. Święty spokojHistoria pewnej mistyfikacjiParrot i Olivier w AmeryceChemia łez (Wielka Litera, 2013). Jest najczęściej wymienianym kandydatem do literackiej Nagrody Nobla z Australii.

Peter Carey, Oskar i Lucynda
Premiera: 8 kwietnia 2015 roku
Wielka Litera

Dodaj komentarz