Fan fiction. Nowe formy opowieści

27 marca Korporacja Ha!art opublikowała książkę Fan fiction. Nowe formy opowieści, której autorką jest Lidia Gąsowska.

Lidia Gąsowska, „Fan fiction. Nowe formy opowieści” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Lidia Gąsowska, „Fan fiction. Nowe formy opowieści” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Fan fiction – różnorodne formy wykorzystywania postaci czy światów wykreowanych przez utwory kultury masowej – jest od lat ulubionym przez odbiorców sposobem uczestniczenia w popkulturze. Mowa o całej galaktyce opowiadań, nowych wersji, dopisanych rozdziałów, wymyślonych romansów, którymi obrasta każda popularna seria powieści, filmów czy anime. Takie przekształcanie wymaga empatii, świetnej znajomości oryginału, często też słuchu literackiego, a potrafi zarazem jednoczyć miłośników i ostro ich dzielić. Autorka analizuje liczne podgatunki takiej twórczości (slash fictioncrossover fictiongap filler), wprowadza w żargon (Mary Sue, fanon, genderswappairing) i dostrzega, że obdarowywanie innych remiksami czy alternatywnymi zakończeniami to wykroczenie przeciw zasadom konsumpcji, to oddolna, autentyczna forma wypowiedzi, czyniąca z odbiorcy twórcę, niejako potwierdzenie słusznej intuicji magazynu Time, który w 2006 jako człowieka roku wybrał każdego z anonimowych autorów – Ciebie.

Konsument połyka–odbiera, fan przeżuwa–doświadcza–remiksuje. […] A ponieważ z lekką tylko przesadą można powiedzieć, że wszyscy jesteśmy/będziemy fanami, publikacja jest próbą zmierzenia się z tym ważnym wymiarem współczesności.

(z rozdziału końcowego)

Lidia Gąsowska – absolwentka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, literatury i kultury popularnej XX wieku. Interesuje się nowymi sposobami uczestnictwa w kulturze, fantastyką oraz metodyką nauczania języka polskiego. Autorka artykułów w czasopismach i tomach zbiorowych, współredaktorka książek Mody w literaturze i kulturze popularnej (2011) oraz Tropy literatury i kultury popularnej (2014).

Lidia Gąsowska, Fan fiction. Nowe formy opowieści
Premiera: 27 marca 2015 roku
Korporacja Ha!art

Dodaj komentarz