Justin McGuirk – Radykalne miasta. Premiera i spotkanie wokół książki

16 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się premiera i spotkanie wokół książki Justina McGuirka Radykalne miasta. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Fudacji Bęc Zmiana oraz Res Publica Nowa.

Justin McGuirk, „Radical Cities”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Justin McGuirk, „Radical Cities”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W połowie XX wieku europejskie marzenie o modernistycznej utopii przeniosło się do Ameryki Łacińskiej i odtąd to miejsce jest poligonem doświadczalnym dla najbardziej nowatorskich i odważnych pomysłów urbanistycznych.

Jak wyglądają dzisiaj modernistyczne miasta przyszłości? Czego architekci mogą nauczyć się od mieszkańców slumsów? W Radykalnych miastach (wydanych w języku angielskim w 2014 roku) Justin McGuirk pokazuje efekty realizacji tych idei: modelowe chilijskie osiedle socjalne powstałe z połówek domów, których budowę ukończyć mają sami mieszkańcy; słynny wieżowiec Torre David w Caracas, wypełniony nie przestrzenią biur oraz banków, ale zorganizowaną społecznością dzikich lokatorów; czy też argentyńską komunę Túpac Amaru, której charyzmatyczna przywódczyni zapewniła najbiedniejszym dostęp do luksusowych basenów.

Wspólnie z Osamu Okamurą, Milotą Sidorovą i Bogną Świątkowską będziemy rozmawiali o tym, w jaki sposób radykalne dotychczas pomysły zmieniają miasta centralnej Europy. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, czym w istocie jest radykalizm i czy aby to, co radykalne nie jest właśnie tym, co powinno być uznane za normalne – mówi Artur Celiński z  Fundacji Res Publica Nowa.

Gośćmi spotkania będą Osamu Okamura (Czechy, reSite), Milota Sidorova (Słowacja, reSite), Artur Celiński (Res Publica) i Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana). Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim.

Justin McGuirk – jest pisarzem i kuratorem. W przeszłości był redaktorem czasopisma Icon oraz szefem wydawnictwa Strelka Press. Jego artykuły o architekturze publikuje Guardian, a także Observer, Times, Domus, Art Review i wiele innych periodyków. W 2012 roku otrzymał Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za wystawę stworzoną wspólnie z biurem architektonicznym Urban-Think Tank.

Premiera i spotkanie wokół książki Justina McGuirka Radykalne miasta
16 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Instytut Kultury Miejskiej
Gdańsk

Dodaj komentarz