• 2015-04-09

Afrykamera 2015

Jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera odbędzie się w terminie od 21 do 26 kwietnia w największych miastach Polski.

Plakat Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku będzie wyjątkowo i uroczyście, a swoje dziesiąte urodziny będziemy świętować wraz ze znakomitymi gośćmi, w rytmie muzyki angolskiej legendy Bonga oraz otoczeni kulturą jednego z największych i najważniejszych kulturowo krajów afrykańskich – Etiopii. W programie znakomite filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, spotkania z reżyserami, warsztaty kulinarne i ceramiczne, wystawy i slajdowiska.

Festiwal otworzy nominowany do Oscara dokument Virunga w reżyserii Orlando van Einsiedel opowiadający o parku narodowym będącym ostatnią ostoją goryli górskich, a zarazem świadkiem brutalnej wojny domowej. Film wyprodukował Leonadro Dicaprio. W sekcji dokumentów na uwagę zasługuje film Fale w reżyserii Ahmed Nour, portretujący przemiany spowodowane Arabską Wiosną. Obraz łączy w artystyczny sposób zdjęcia dokumentalne, materiały archiwalne oraz animacje. Reżyser opowiada swoją historię i historię swojego pokolenia, narodzonego w początkach władzy Mubaraka we wczesnych latach 80. XX wieku, oraz historię zapomnianego Suezu, miasta położonego w Kanale Sueskim, w którym wybuchła rewolucja.

Festiwal to jednak przede wszystkim fabuły, często wybitne i zawsze nietuzinkowe. W Polsce można będzie zobaczyć zdobywcę Złotego Yennenga z Fespaco 2015 (najważniejszy festiwal afrykański odbywający się co dwa lata w Burkina Faso) – Fievers (Gorączka) Hicham Ayoucha, niezwykle mocny marokańsko–francuski dramat psychologiczny biorący na swoje barki problem konfliktu pokoleń środowisk imigranckich w Europie. Premierę polską na naszym festiwalu będzie miał zbierający entuzjastyczne recenzje debiut reżyserski Kenijczyka Jima Chuchu Historie naszego życia. Film zajął 2. miejsce w plebiscycie publiczności w sekcji Nagroda Publiczności Panorama – Film Fabularny 2015 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film został zakazany w Kenii z racji promocji zachowań homoseksualnych. W oparciu o niezliczone anonimowe wywiady, twórcy stworzyli pięć scenariuszy filmów krótkometrażowych, które oferują wgląd w obecną sytuację i problemy młodych ludzi należących do grup marginalizowanych w kenijskim społeczeństwie. W programie znajdą się również dokumenty muzyczne, wśród których na szczególną uwagę zasługę obraz Hajooj Kuka Bity Antonova tętniący życiem film o mieszkańcach gór Nubii na pograniczu Sudanu i Sudanu Południowego, którzy pomimo statusu uchodźców i permanentnego stanu wojny domowej, zagłuszają odgłosy bomb zrzucanych przez tytułowego Antonova jedną nieustającą i pełną radości muzyczną imprezą. Opiniotwórczy Variety nazwał film wybitnym dokumentem. Film miał premierę światowa na  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Szczegółowy program festiwalu na oficjalnej stronie AfryKamery.

Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera
Od 21 do 26 kwietnia 2015 roku
Kino Luna w Warszawie oraz  Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Konin, Szczecin

 

Dodaj komentarz