Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora

17 kwietnia, o godz. 18.00 w krakowskiej Cricotece odbędzie się wernisaż wystawy Marii Stangret i Tadeusza Kantora. W uroczystym otwarciu udział weźmie prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tadeusz Kantor i Maria Stangret, fot. © Maria Stangret-Kantor, Dorota Krakowska (źródło: archiwum Fundacji im. Tadeusza Kantora)

Tadeusz Kantor i Maria Stangret, fot. © Maria Stangret-Kantor, Dorota Krakowska (źródło: archiwum Fundacji im. Tadeusza Kantora)

Wystawę Tadeusza Kantora (1915–1990) i Marii Stangret (ur. 1929), żony artysty, malarki, od 1956 roku członkini zespołu Teatru Cricot 2 i czołowej aktorki tego Teatru, towarzyszącej artyście przez wiele, wiele lat w jego artystycznych zmaganiach i wędrówkach po świecie.

W scenerii stworzonej przez nieznane polskiej publiczności rekonstrukcje obiektów scenicznych z przedstawień Tadeusza Kantora: Skrzynia wielka z Szewców Witkacego (Paryż 1972) oraz Szafy z kilkudziesięcioma workami z drugiej wersji W małym dworku (Der Schrank) z filmu Dietricha Malhowa Säcke, Schrank und Shirm (Worki, szafa i parasol) 1969, zaprezentowych zostanie również ponad 20 obrazów obojga artystów (ambalaże Kantora z lat 60.), przegląd twórczości Marii Stangret od lat 60. począwszy – wszystkie ze zbiorów kilku polskich muzeów, prywatnych kolekcji i Cricoteki. Cricoteka przygotowuje również kilka osobnych publikacji na temat twórczości Marii Stangret i Tadeusza Kantora oraz program imprez towarzyszących wystawie.

Kurator wystawy: Józef Chrobak
Współpraca: Justyna Michalik

Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora
Wernisaż: 17 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa: Od 17 kwietnia do 15 czerwca 2015 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteca
Kraków

Dodaj komentarz