Temat na pierwszą stronę Umberta Eco

6 maja nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc ukaże się najnowsza powieść Umberta Eco Temat na pierwszą stronę.

Umberto Eco, „Temat na pierwszą stronę” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Umberto Eco, „Temat na pierwszą stronę” – okładka (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Pan Colonna, główny bohater powieści, to typowy człowiek bez właściwości, a mówiąc dosadniej – życiowy nieudacznik. Pięćdziesiątka na karku i żadnych znaczących dokonań na koncie. Może jednak niespodziewana propozycja, jaką składa mu pewnego dnia 1992 roku niejaki Simei, zapoczątkuje tak długo oczekiwany przełom? Przez rok Colonna ma być świadkiem przygotowań do publikacji pierwszego numeru nowego dziennika, a potem opisać je w (rzecz jasna bestsellerowej) książce. Jego relacja nie musi ściśle trzymać się faktów, jako że ów dziennik, gotowy mówić prawdę o wszystkim, w gruncie rzeczy jest blefem.

Colonna, świetnie zdając sobie sprawę z oszustwa, decyduje się wziąć udział w eksperymencie i odegrać powierzoną mu rolę. Na początek poznaje barwną i dość przypadkowo dobraną grupę dziennikarzy przyszłej gazety. Przede wszystkim jednak wraz z pracami nad kolejnymi numerami zerowymi gazety poznaje bezwględne mechanizmy działania mediów.

Umberto Eco, fot. Ulf Andersen (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Umberto Eco, fot. Ulf Andersen (źródło: materiał prasowy wydawcy)

Temat na pierwszą stronę to po trosze political fiction, thriller, romans i gorzka groteska. Przede wszystkim jednak jest to niepokojąca wizja współczesnego świata kształtowanego przez media, które bynajmniej nie mogą uchodzić za wolne.

Umberto Eco, Temat na pierwszą stronę
Premiera: 6 maja 2015 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz