• 2015-04-08

Nowy projekt Komuny// Warszawa i Mimika fx

Komuna // Warszawa zaprasza na pokazy rozpoczynające nowy projekt: Studio Otwarte – miejsce do pracy artystycznej i prezentacji prac performatywnych twórców najmłodszego pokolenia. Spektakl otwierający, Mimika fx w reżyserii Martyny Miller, będzie można zobaczyć 9 oraz 10 kwietnia w nowych przestrzeniach siedziby Komuny// Warszawa.

„Mimika fx”, fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mimika fx”, fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mimika fx to próba sprawdzenia i przepracowania źródeł teatru narodowego – pierwszej polskiej opery Krakowiacy i górale oraz Mimiki, czyli napisanego również przez Wojciecha Bogusławskiego, podręcznika gry aktorskiej. Nacjonalistyczny męski wzór ciała zostaje zdekodowany poprzez trening i taniec innych ciał, które odgrywając te wzory jednocześnie je przekraczają, uwalniając w tym powtórzeniu ich rewolucyjną energię.

Wpisanie tekstów Bogusławskiego we współczesne ciało poprzez choreografię, trening i elektroniczną muzykę, pozwala zmierzyć się z tradycją pochodzącą z teatru jego własnymi środkami, a dzięki temu spojrzeć wyraźniej na pozateatralne treści, symbole i mity, których tradycja ta stała się zakładniczką.

O twórcach:

Martyna Miller – absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW, edukacji medialnej na Wydziale Pedagogicznym UW oraz rocznego kursu na wydziale reżyserii w Academy of Performing Arts w Sarajewie. Zakładała klub 1500 m2 w Warszawie, współpracowała z Teatrem Dramatycznym m.st. Warszawy, Festiwalem Ciało/Umysł, Fundacją Bęc Zmiana. Realizowała projekty z pogranicza tearu, performansu i muzyki.

Tadeusz Koczanowicz – absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych i Instytutu Kultury Polskiej UW, student Wiedzy o Teatrze AT. Publikował teksty o teatrze w Notatniku Teatralnym i Respublice Nowej. Współautor pokoleniowej dyskusji o Dziadach, która ukaże się nakładem serii wydawniczej Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Spektakl Mimika fx
9 i 10 kwietnia 2015 roku
Komuna // Warszawa

 

Dodaj komentarz