Formy Krytyczne Gayi Lastovjak

9 kwietnia w Galerii DNA w Sky Tower we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Formy Krytyczne Gayi Lastovjak. Na wystawie będą zaprezentowane najnowsze dzieła artystki, które poruszają problem masowości i umiejscowionego w niej człowieka.

Gaya Lastovjak „Gra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gaya Lastovjak „Gra” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gaya Lastovjak w każdej swojej pracy porusza wątek ludzki, absorbuje ją drugi człowiek i związane z nim zagadnienia. Najnowszy cykl prac Gayi Lastovjak, zainspirowany maskami wykonywanymi techniką papier mâché, balansuje między obrazem a rzeźbą, nadając obu dziedzinom twórczym świeży wymiar.

W dziełach, które zostaną pokazane na wystawie Formy krytyczne, autorka kładzie duży nacisk na emocjonalność i postrzeganie rozmaitych stanów świadomości. Poważna tematyka prac koliduje z harmonijną formą obrazów. Płótna pokryte głównie białą farbą są statyczne, kolory zastępuje cień, balansują między obrazem a rzeźbą, nadając obu dziedzinom nowy wymiar. Postaci z obrazów przyjmują charakterystyczne człowiekowi pozy, ukazując tym samym konkretny stan emocjonalny czy problem społeczny. Tytuły prac mówią same za siebie: Samotność, Poświęcenie, Strach, Wstyd, Ucieczka.

Na szczególną uwagę zasługuje Gra, która mówi o globalnym zjawisku pewnej gry. Szachownica i umiejscowione na niej twarze mają na celu krytykę społeczeństwa, doprowadzającą człowieka do roli pionka, anonimowego i ułomnego. Twarze to także maski, które są nakładane na co dzień, aby uniknąć nieporozumień z otoczeniem. Dlatego stanowią odzwierciedlenie naszego otoczenia. To symbol codzienności i ludzi, którzy są wokół nas.

Wystawa Formy Krytyczne – Gaya Lastovjak
Wernisaż 9 kwietnia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 9 do 24 kwietnia 2015 roku
Galeria DNA w Sky Tower we Wrocławiu

Dodaj komentarz