Figury cyborga: Josephine Baker i Grace Jones

9 kwietnia w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wykład dr Przemysława Strożka pt. Figury cyborga: Josephine Baker i Grace Jones.

Grace Jones (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grace Jones (źródło: materiały prasowe organizatora)

Termin cyborg pojawił się po raz pierwszy w 1960 roku w naukowym tekście Cyborgs and Space Manfreda E. Clynesa i Nathana S. Kline i określał mechaniczno–zwierzęco–ludzkie postacie, które miały być wysyłane w kosmos w celu eksploracji odległych planet. Dziś, jego definicja jest dużo bardziej złożona i od czasu Manifestu Cyborga Donny Harraway (1985) cyborg rozpatrywany jest nie tylko w kategoriach science-fiction, ale przede wszystkim jako figura ahistoryczna, będąca hybrydalnym tworem bezpłciowego człowieka–zwierzęcia-maszyny. Wykład Figury Cyborga zaprezentuje awangardowe wizerunki Josephine Baker i Grace Jones w kontekście owej cyborgiczności, zagadnień stereotypów rasowych i płciowych, a co za tym idzie konstrukcji nowych, hybrydalnych tożsamości w XX w.

Przemysław Strożek – adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się relacjami historycznej awangardy z kulturą popularną i sztuką współczesną.

Wykład Przemysława Strożka – Figury cyborga: Josephine Baker i Grace Jones
9 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz