Alexandra Pirci i Manuel Pelmuş: Publiczna kolekcja

Od 7 do 14 kwietnia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na najnowszy projekt Manuela Pelmuşa i Alexandry Pirici, rumuńskich choreografów znanych szerszej publiczności z pionierskiego Pawilonu Rumunii na 55. Biennale Sztuki w Wenecji.

Alexandra Pirci i Manuel Pelmuş (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alexandra Pirci i Manuel Pelmuş (źródło: materiały prasowe organizatora)

Publiczna kolekcja, nowa praca artystów, podejmuje dialog z historią sztuki, eksponując moment pojawienia się figury publicznego muzeum jako instytucji kolekcjonującej i archiwizującej obiekty kultury i dzieła sztuki. Projekt ten koncentruje się na próbie podważenia idei materialnej kolekcji muzealnej, wokół której ogniskują się założenia instytucjonalne największych muzeów.

Odżegnując się od wyczerpującej, monumentalnej retrospektywy takich praktyk, praca skupia się na odgrywaniu i aktualizowaniu kluczowych dzieł i wydarzeń artystycznych (zarówno tych ikonicznych, jak i tych, które odeszły w niepamięć), używając w tym celu zaledwie kilku ludzkich ciał.

Czerpiąc ze strategii znanych z poprzednich prac Pelmuşa i Pirici (Niematerialna retrospektywa Biennale w Wenecji; Just Pompidou It w Centrum Pompidou), artyści formułują swoje działanie jako wystawę niematerialnych obiektów, odnosząc się jednak do szerszego kontekstu – do muzeum publicznego.

Projekt rozgrywa się jako działanie w toku (ongoing action), w ramach którego goście Muzeum mogą spędzić dowolny czas z pracą oraz przyjść w dowolnym momencie, aby w niej uczestniczyć. Bez punktów wyznaczających początek i koniec, ciała performerów są obecne, świadome, w napięciu i w zależności między sobą, stając się zalążkiem niematerialnej kolekcji.

Alexandra Pirci i Manuel Pelmuş: Publiczna kolekcja
Od 7 do 14 kwietnia 2015 roku
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dodaj komentarz