Śmierć i życie wielkich miast Ameryki. Spotkanie wokół książki

10 kwietnia w BWA w Zielonej Górze odbędzie się spotkanie wokół książki Jane Jacobs Śmierć i życie wielkich miast Ameryki wydanej przez Centrum Architektury. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Piątek.

Jane Jacobs, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jane Jacobs, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie rozpocznie się wykładem Grzegorza Piątka, po czym odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Marta Gendera, prezeska Fundacji Salony.

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki – dzieło aktywistki i dziennikarki wywołało burzę w Nowym Jorku w latach 60. i okazało się jednym z najważniejszych książek o mieście opublikowanych w XX wieku. Książka była pierwszą głośną salwą w wojnie z modernistyczną urbanistyką, z dominacją blokowisk i centrów handlowych, parkingów i tras szybkiego ruchu.

Jane Jacobs była dziennikarką, pasjonatką architektury i miejskiego życia, a jednocześnie oburzoną obywatelką Nowego Jorku, która na własnej skórze odczuwała skutki arogancji i megalomanii władz miasta, urbanistów i deweloperów. Aktywnie działała na rzecz lokalnej społeczności, skutecznie blokując między innymi budowę trasy szybkiego ruchu przez sam środek Manhattanu oraz przedłużenie Piątej Alei przez Washington Square Park, a także krytykując plany budowy World Trade Center. Oprócz błyskotliwych obserwacji z Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Pittsburgha, San Francisco czy Los Angeles, Jane Jacobs przedstawiła konkretne rozwiązania sprzyjające naturalnemu i harmonijnemu rozwojowi miast i ich mieszkańców. Książka inspiruje aktywistów, socjologów i architektów do dziś, a jej polskie wydanie uczy jak pokierować rozwojem również naszych miast.

Grzegorz Piątek – architekt i historyk architektury. W 2006 roku ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 2005–2011 był redaktorem miesięcznika Architektura-Murator. Od 2011 roku jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Był kuratorem wystaw i projektów artystycznych związanych z architekturą między innymi podczas XI Biennale Architektury w Wenecji oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Royal Institute of British Architects w Londynie. Został nagrodzony doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 2008 rok oraz dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych za promocję Polski na świecie w 2009 roku.

Spotkanie wokół książki Jane Jacobs Śmierć i życie wielkich miast Ameryki
Prowadzący: Grzegorz Piątek
Dyskusję po spotkaniu poprowadzi Marta Gendera
10 kwietnia 2015 roku, godzina 19.00
BWA Zielona Góra

 

Dodaj komentarz