Paryż wyzwolony

Książka Paryż wyzwolony – spojrzenie na powojenny Paryż autorstwa Anthony’ego Beevora i Artemisa Coopera – ukaże się 23 kwietnia w Wydawnictwie Znak.

Antony Beevor, Artemis Cooper, „Paryż wyzwolony” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Antony Beevor, Artemis Cooper, „Paryż wyzwolony” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Paryżu! Wściekły, złamany, cierpiący, ale i wyzwolony Paryżu! Wyzwolony przez samego siebie!

Charles de Gaulle

Kiedy latem 1944 roku na ulicach Paryża pojawili się Amerykanie, tłumy wiwatowały, a młode dziewczęta wskakiwały na samochody i całowały żołnierzy.

Świętowanie nie trwało długo. Miasto musiało zmierzyć się z dziedzictwem kolaboracji, oskarżeniami o tchórzostwo, czarnym rynkiem, głodem oraz strachem przed niepewną przyszłością. Amerykanie brali to, czego chcieli, i ku zgubie francuskich mężczyzn mieli pończochy i papierosy, którymi obdarowywali kobiety.

Wrzący od wewnątrz Paryż stał się ponownie mekką pisarzy i artystów. Areną najważniejszych sporów politycznych i ideologicznych. Natchnieniem dla Hemingwaya, Camusa, Sartre’a czy Picassa.

Antony Beevor i Artemis Cooper, duet pisarzy, przedstawia nieznane oblicze wyzwolonego Miasta Świateł – od wystawnych sal bankietowych po zatęchłe bistra i wypełnione jazzem piwnice kamienic. Wyzwolony Paryż to opowieść dopełniona niepublikowanymi wcześniej dokumentami i wspomnieniami mieszkańców tego miasta.

Antony Beevor, Artemis Cooper, Paryż wyzwolony
Premiera: 23 kwietnia 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz