Wystawa Teresy Starzec – Kryształy

10 kwietnia w Galerii Projektantów Graże w Warszawie zostanie otwarta wystawa malarstwa Teresy Starzec pt. Kryształy.

Teresa Starzec „Kryształy”  (źródło: materiały prasowe, dzięki uprzejmości artystki)

Teresa Starzec „Kryształy” (źródło: materiały prasowe, dzięki uprzejmości artystki)

Dla twórczości Teresy Starzec krajobraz jest inspiracją i punktem wyjścia. Jej malarstwo skupia się na pojedynczych elementach pejzażu. Wybrany motyw jest przez nią przetwarzany stając się niemal abstrakcyjną formą. Może być to jezioro lub głaz. Motyw, w którego powierzchni odbijają się kolory.

To za pomocą kolorów artystka buduje kolejne wariacje na temat wybranej formy. Kolor jest dla niej organicznym elementem, którego nieskończone odcienie łączą się bezpośrednio z przyrodą. Teresa Starzec jest zafascynowana zmiennością światła zależnego od pory dnia czy roku. Jeden motyw pokazuje w niezliczonych odsłonach kolorystycznych, ale też za każdym razem zmienia perspektywę malowanego kształtu, który rozciąga lub rozszerza.

W nowej serii obrazów olejnych Kryształy, które zaczęły powstawać od 2014, górski głaz odrywa się od pejzażu i staje się jednocześnie górą i kryształem. Skala nie ma tutaj znaczenia. Forma głazu zbudowana z grubych linii wypełnia ramy płócien, na niektórych wydłuża się lub skraca. Linie i kolory przecinają kształt pokazując jednocześnie jego powierzchnię i przekrój wnętrza. Powtarzalność motywu otwiera niezliczone możliwości. Tworzy się kolekcja kształtów– kryształów, która ma jeden punkt wyjścia, jeden górski głaz. – Alicja Bielawska.

Teresa Starzec – uprawia malarstwo i drzeworyt. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (malarstwo i grafika warsztatowa) i Studium Pedagogicznego. Miała 23 wystawy indywidualne, uczestniczyła w 55 wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, British Museum w Londynie, Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie i w innych kolekcjach w kraju i zagranicą. Jest dyrektorem Fundacji Atelier, tworzyła programy edukacji twórczej dzieci, młodzieży i dorosłych.

Wystawa malarstwa Teresy Starzec – Kryształy
Wystawa czynna od 10 kwietnia 2015 roku
Galeria Projektantów Graże w Warszawie

Dodaj komentarz