• 2015-04-03

Polacy nagrodzeni w Red Dot Award 2015

Ogłoszono laureatów prestiżowej nagrody Red Dot Award w kategorii Product Design. W tym roku nagrodę przyznano aż dwunastu realizacjom z Polski.

Paul Brooks, Zoo, marka Profim (źródło: materiały prasowe prganizatora)

Paul Brooks, Zoo, marka Profim (źródło: materiały prasowe prganizatora)

Red Dot Award to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w  świecie designu o znaczeniu porównywanym do Oscara. W tym roku nagrodę otrzymała rekordowa w historii konkursu liczba realizacji z Polski.

Konkurs Red Dot Design Award organizowany jest od roku 1955 przez jedną z najstarszych i najbardziej uznanych w świecie designu instytucji – niemieckie Design Zentrum Nordrhein Westfalen z siedzibą w Essen. Konkurs w tym roku obchodził swoją 60. rocznicę istnienia. Wzięło w nim udział 4928 projektów z 56 krajów, a wyróżnionych zostało 81 – w tym 12 z Polski.

Jury oceniało każdy projekt między innymi pod kątem funkcjonalności, innowacyjności oraz jakości formalnej. Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach: Product Design, Communication Design oraz Design Concept. Przyznane nagrody i wyróżnienia wpływają znacząco na wzrost wartości marek oraz światową rozpoznawalność nagrodzonych, innowacyjnych produktów i rozwiązań.

Aż trzy wyróżnienia powędrowały do marki Profim. Swoją doskonałość wzorniczą udowodniły najnowsze kolekcje Profim: Pelikan (design: Mac Stopa / M. Ballendat) oraz Wyspa (design: ITO Design) otrzymały tytuł Red Dot Award 2015, natomiast kolekcja Zoo (design: Paul Brooks) uhonorowana została wyróżnieniem.

Kulminacją Red Dot Award 2015 będzie uroczysta gala, która odbędzie się 29 czerwca w Teatrze Aalto w Essen. Zwycięzcy będą mieli okazję do świętowania podczas Designer’s Night w Red Dot Design Museum. Zwycięskie produkty, przez cztery tygodnie, będą prezentowane na specjalnej wystawie Design on Stage. Następnie zostaną przeniesione do stałej ekspozycji Muzeum, prezentującej wystawę współczesnego światowego wzornictwa.

Wśród polskich laureatów znaleźli się również:

  • Michał Biernacki, studio Code Architecture & Design, Amica In – urządzenia AGD
  • Piotr Jagiełłowicz, studio Aquaform – oświetlenie Balans
  • Katarzyna Borkowska, Tomasz Pydo, studio Kabo & Pydo, producent Cellfast – zraszacze obrotowe, pistoletowe i prysznice ogrodowe Ergo Line
  • Solaris Bus & Coach – tramwaj niskopodłogowy typu GTx Solaris Tramino Braunschweig
  • Mac Stopa, studio Massive Design, dla Mohawk Group – modularna wykładzina Breaking Form
  • Casali oraz Mac Stopa wraz ze studiem Massive Design – Hybrid Collection
  • Marka Baltic Wood – Desire, The Miracle Collection

Red Dot Award 2015
Gala rozdania nagród: 29 czerwca 2015 roku
Teatr Aalto
Essen

1 komentarz do artykułu “Polacy nagrodzeni w Red Dot Award 2015”

  1. Aśka

    Fajnie! Ogromne gratulacje. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że polskie firmy są doceniane w tak międzynarodowym środowisku. A w tej podłodze z baltic wood się zakochałam…

Dodaj komentarz