Instytut Cervantesa zaprasza na wystawę rysunków Papeles privados

Od 10 kwietnia w Instytucie Cervantesa w Krakowie będzie można oglądać wystawę rysunków Papeles privados z kolekcji Tomása Ruiza i Kolekcji DKV.

Rosana Antoli, „Girl with Fox” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rosana Antoli, „Girl with Fox” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wystawy Papeles privados prezentujemy wybór rysunków na papierze wykonanych przez jednych z najbardziej interesujących współczesnych twórców hiszpańskich: Bernardíego Roiga, Moisésa Mahiques, Fernando Pratsa, Juana Olivaresa, Carlosa Domingo Redóna, Nieves Torralby, Francisco Sebastióna Nicolau, Chemy Cobo i wielu innych.

Przedstawiona selekcja, dokonana przez kuratorki wystawy, Alicię Venturę i Martę Ruiz Espinós, to potwierdzenie wysokiego statusu, jakim rysunek, jako forma ekspresji, cieszy się w sztuce współczesnej, a także jego wagi jako autonomicznej i niezależnej manifestacji artystycznej. Prezentowane kolekcje mają wiele punktów wspólnych: obejmują nie tylko prace tych samych autorów, lecz nawet prace pochodzące z tych samych serii.

Technika rysunku na papierze osiągnęła w czasach współczesnych wyjątkową wariacyjność języka, wzbogacającą dialog artysty ze społeczeństwem, do którego przynależy. Jego rezultaty stanowią dziś część najważniejszych kolekcji sztuki gromadzonych zarówno w muzeach, jak i w zbiorach prywatnych. Przedstawione prace reprezentują współczesny, niezwykle interesujący, hiszpański pejzaż artystyczny. Jednocześnie, dowodzą jak ważną rolę pełnią w świecie sztuki zarówno kolekcje prywatne, jak i korporacyjne.

Chema Cobo, „Dies Irae” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chema Cobo, „Dies Irae” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Powiązanie DKV ze światem sztuki zaczęło się wraz z wystawą zorganizowaną w szpitalu Hospital Marina Salud w Dénii (Hiszpania). Jej celem było ukształtowanie przestrzeni szpitala za pomocą sztuki tak, aby sprzyjała powrotowi do zdrowia. Z czasem kolekcja DKV rozrosła się, wykraczając poza mury szpitala, a w dniu dzisiejszym liczy ponad sto rysunków na papierze. Kolekcja Tomása Ruiza jest natomiast owocem osobistych znajomości kolekcjonera z artystami (stąd zresztą tytuł wystawy – Papeles privados). Wynikiem jej ponad 50-letniego rozwoju są zbiory liczące ponad tysiąc prac. Jest to kolekcja o bardzo osobistym charakterze i stanowi niejako przedłużenie osobowości samego kolekcjonera.

Instytut Cervantesa, współorganizator projektu, po raz kolejny wspiera współpracę pomiędzy podmiotami prywatnymi i korporacyjnymi, realizując tym samym misję szerzenia kultury hiszpańskiej poza granicami Hiszpanii oraz międzynarodowej promocji najlepszych jej wytworów.

Wystawa po raz pierwszy była pokazana w Instytucie Cervantesa w Monachium, a następnie w Berlinie, w roku 2015 obejrzeć ją będzie można w siedzibach instytutu w Krakowie i Lizbonie.

Wystawa rysunków z kolekcji Tomása Ruiza i kolekcji DKV Papeles privados
Od 10 kwietnia do 29 maja 2015 roku
Wernisaż: 10 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Instytut Cervantesa
Kraków

Dodaj komentarz