• 2015-04-02

Selma w Kinie Pod Baranami

9 kwietnia w krakowskim Kinie Pod Baranami odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Selma – opartego na prawdziwych wydarzeniach z życia Martina Luthera Kinga – w reżyserii Avy DuVernay.

Kadr z filmu „Selma” w reżyserii Avy DuVernay (źródło: materiał prasowy organizatora)

Kadr z filmu „Selma” w reżyserii Avy DuVernay (źródło: materiał prasowy organizatora)

W rolę kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo (Kamerdyner, Interstellar, Służące). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara – Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, American Gangster) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), Tom Wilkinson (Michael Clayton, Za drzwiami sypialni), a także Martin Sheen (Czas Apokalipsy, Infiltracja) i powracająca na kinowe ekrany Oprah Winfrey (Kamerdyner, Kolor purpury), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką Selmy.

Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a. Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson, świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Przedpremierowa projekcja filmu Selma
9 kwietnia 2015 roku
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz