Milan Kundera o prędkości przeżywania

18 marca w wydawnictwie W.A.B. ukazała się kolejna książka Milana Kundery – Powolność – w szacie graficznej zaprojektowanej przez Przemka Dębowskiego.

Milan Kundera, „Powolność” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Milan Kundera, „Powolność” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wiek XVIII nazywany był wiekiem przyjemności. Przyjemności, której źródło, jak dowodzi Kundera, stanowiła powolność. Czy w XX wieku, epoce pośpiechu, wszechobecnych kamer i nieustannej walki o własny wizerunek, subtelna sztuka przeżywania rozkoszy wciąż jest możliwa? Co różni miłosną noc XVIII-wiecznego kawalera od tej przeżywanej w tych samych warunkach przez młodego intelektualistę, Vincenta, dwieście lat później? I, co ważniejsze, gdzie tkwi przyczyna tak istotnej zmiany?

Milan Kundera (ur. w 1929 r.) – czeski i francuski pisarz oraz eseista. Dorastał w okresie okupacji niemieckiej, przyjął poglądy marksistowskie, dwukrotnie usunięto go z partii za działalność antypartyjną; zaangażowany w Praską Wiosnę. W 1968 r. teksty Kundery trafiły na czarną listę. Autor m.in. Nieznośnej lekkości bytuWalca pożegnalnegoŻartu. Najnowsze książki Milana Kundery pisane w języku francuskim na prośbę autora nie są tłumaczone na język czeski.

Milan Kundera, Powolność
Premiera: 18 marca 2015 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz