Wystawa Kamili Gruszeckiej Stan czuwania w Galerii Miasto Sztuki

Od 25 kwietnia w Galerii Miasto Sztuki w Krakowie będzie można oglądać wystawę Kamili Gruszeckiej Stan czuwania.

Kamila Gruszecka, wystawa „Stan czuwania”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamila Gruszecka, wystawa „Stan czuwania”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest częścią KRAKERS Cracow Gallery Weekend. Z kolei 26 kwietnia w siedzibie Galerii odbędzie się spotkanie autorskie z Kamila Gruszecką.

Obrazy Kamili Gruszeckiej, bogate w gęste wzory kwiatów i roślinności, przywodzą na myśl bujne ogrody, płodną różnorodność natury. Embrionalne ułożenie kobiet sugeruje pierwotną czystość i niewinności, nieskalanie pierwszego człowieka w Edenie. Jednakże obok tej wizualnej formy, tuż pod powierzchnią pulsuje erotyczne napięcie. Postaci zanurzone w snach, wizjach cielesności, same będące ich urzeczywistnieniem, co sugerowane jest przez rozrzucone włosy – symbol płodności i witalności – napięcie mięśni, dotykanie własnego ciała – pisze Martyna Wypych.

Kamila Gruszecka, wystawa „Stan czuwania”, fot. Rafał Borcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamila Gruszecka, wystawa „Stan czuwania”, fot. Rafał Borcz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kamila Gruszecka – urodziła się w 1989 roku w Kielcach. Tam również ukończyła Liceum Plastyczne ze specjalizacją tkanina artystyczna. W 2014 roku ukończyła krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka. Jest finalistką XIII edycji Artystycznej Podróży Hestii, IV Przeglądu Malarstwa Świeża Krew, a także II Międzynarodowego Konkursu Pejzaż Współczesny. W 2015 roku za swój dyplom magisterski Mikroekspresja otrzymała Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i tkaniną artystyczną. Wystawia swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Częstochowie, Szczecinie i Düsseldorfie. Artystka traktuje swoją sztukę bardzo osobiście. Zestawiając ze sobą sferę cielesności i duchowości, opowiada o swoich doświadczeniach i lękach związanych z kobiecością i macierzyństwem.

Wystawa Kamili Gruszeckiej Stan Czuwania
Od 25 kwietnia do 9 maja 2015 roku
Wernisaż: 25 kwietnia 2015 roku, godzina 19.00
Galeria Miasto Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz