• 2015-04-02

Jan Zych – Moje podróże na fotografiach

9 kwietnia w Foto-Galerii w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Moje podróże. Autorem fotografii jest Jan Zych.

Fot. Jan Zych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jan Zych (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszy raz za granicę wyjechałem na wakacje w 1969 r. do Czechosłowacji, gdzie pracowałem na budowie cukrowni w miejscowości Hrochov Tynec koło Pardubic. Za zarobione pieniądze kupiłem w Pradze lustrzankę dwuobiektywową Flexaret i tak zaczęło się moje życie z fotografią. Na wystawie prezentuję zdjęcia z tego wyjazdu wykonane jeszcze Smieną 6, której używałem przez cały okres licealny. Minęło 45 lat, wszystko zmieniło się w tym czasie, zużyłem ponad 20 lustrzanek, ale w archiwum pozostało kilka milionów zdjęć. Wystawa jest retrospektywą moich podróży – Jan Zych.

Jan Zych – urodził się w 1949 w Grądach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, honorowy członek Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego i członek Krakowskiego Klubu Fotograficznego przy Nowohuckim Centrum Kultury. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od połowy lat siedemdziesiątych do chwili obecnej pracownik tej uczelni. W latach 1975–2002 fotoreporter tygodnika Przekrój. Laureat odznaki Honoris Gratia przyznawanej osobom oraz instytucjom, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Krakowa. Przez ponad 40 lat pracy artystycznej zdobył około dwustu nagród i wyróżnień.

Do najważniejszych z nich należą: Grand Prix Venus ’79 (Kraków), Złoty Medal Photographic Society of America w Midland (Anglia), Puchar Willy Hengl – Preis, Mukuba Cross (Zambia), Medal 140-lecia Kieleckiej Fotografii, Złoty Medal Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Fotograficznego (Olsztyn), Srebrny Medal w San Sebastian (Hiszpania), Srebrne Medale FIAP i KTF, Srebrny Medal Sao Paulo (Brazylia), Medal Fotografii Górskiej (Nowy Targ), Pierwsza Nagroda i Złoty Medal na XXI Międzynarodowym Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda.

Odbył podróże do wielu krajów świata; USA, Japonii, Indii, Nepalu, Singapuru, Malezji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Turcji, Armenii, Gruzji, na wyspy Morza Śródziemnego oraz do prawie wszystkich krajów europejskich. Fotograf wszechstronny, preferowana tematyka to portret, pejzaż i architektura. Jego prace znalazły się m.in. w almanachu Mistrzowie Polskiego Pejzażu, Encyklopedii Krakowa PWN i Księdze Dziesięciolecia Polski Niepodległej. Ostatnio zajmuje się grafiką komputerową i zgłębia tajniki fraktali. Współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym Kraków.

Wystawa fotografii pt. Moje podróże – Jan Zych
Wernisaż 9 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 9 kwietnia do 17 maja 2015 roku
Foto-Galeria w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz