Tomek Mistak – Zanurzenie

Od 1 kwietnia w Galerii Centrum Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie można oglądać wystawę malarstwa Tomka Mistaka pt. Zanurzenie.

Tomek Mistak „Wrak”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Mistak „Wrak”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl obrazów Tomka Mistaka Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi nawiązuje przewrotnie do powieści Juliusza Verne’a. Przewrotnie, gdyż dla wraków uwiecznionych przez artystę, jakakolwiek wyprawa morska jest już tylko odległym wspomnieniem. Wyrzucone na brzeg lub spoczywające na dnie morza żelazne skorupy są martwą materią poddaną procesowi rozpadu. Jedyne działanie, w jakim jest im dane obecnie uczestniczyć, to postępująca dewastacja i korozja. Paradoksalnie zjawiska te okazują się nie do końca siłą niszczącą, gdyż natura i czas bywają najbardziej kreatywnymi artystami. Warstwa po warstwie, trawiąca metal rdza jest niczym dotknięcie pędzla, które zmienia płaszczyznę w efektowny abstrakcyjny obraz, co szczególnie wyraźnie uwidocznia się na płótnie pt. Deep sea. Podobnie w Zanurzeniu linearyzm i graficzność ujęcia rozmywają się i zanikają w malarskiej materii. Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi możemy uznać pod wieloma względami za cykl przełomowy. Ociepleniu ulega tonacja  obrazów, rdzawe brązy pojawiają się w miejsce dotychczas dominujących posępnych szarości. Kompozycje są bardziej spontaniczne, przypadkowe, artysta wprowadza miękkie łuki, nieregularne krzywizny. Największą nowością jest zaznaczenie obecności człowieka. Dowcipna nazwa bandery Tadek, pełne humoru wpisy graffiti na wraku For sale są dowodami na potraktowanie tematów z dystansem i lekkim przymrużeniem oka.
Kuratorka: Agata Sulikowska-Dejena

Tomek Mistak – urodził się w 1978 roku w Sanoku. W roku 2005 uzyskał dyplom w pracowni malarstwa profesora Stanisława Białogłowicza, Instytut Sztuk Pięknych, Uniwersytet Rzeszowski. Uprawia malarstwo sztalugowe, głównie akryl na płótnie. Mieszka i pracuje w Sanoku.

 

Tomek Mistak – Zanurzenie
Wernisaż 1 kwietnia 2015 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 1 do 30 kwietnia 2015 roku
Galeria Centrum
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz