• 2015-04-01

Taki jeden dzień

Taki jeden dzień to opowieść muzyczno-dramatyczna, teatralizowana, stworzona na podstawie opowiadań Szolema Alejhema. Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na spektakl 11 i 12 kwietnia.

„Taki jeden dzień”, fot. Mirosława Łukaszek (źródło: materiały prasowe)

„Taki jeden dzień”, fot. Mirosława Łukaszek (źródło: materiały prasowe)

Tu przeplatają się motywy żydowskie i ukraińskie…– wszystko to, co bliskie było wielkiemu Pisarzowi, na czym bazował własną twórczość. Dokonaliśmy próby uchwycenia i, zarazem, rozbudowania kolorytu, wplatając Słowo oraz Melodię w przestrzenie klimatów ambientowo-elektronicznych. Spektakl grany był w Polsce i Ukrainie (Kijów, zdobył Dyplom Festiwalu Kultury Żydowskiej Błąkające gwiazdy 2013).

 Taki jeden dzień…

– to jakiś czas

– jakaś godzina

– jakaś chwila

…jeden dzień…

Wszędzie, na całym świecie, taki jeden dzień

przynosi radość życia i tragizm przemijania.

I każdy człowiek, bez względu na język, wyznanie i kolor skóry, ma prawo, by pod każdą długością i szerokością geograficzną taki dzień przeżyć.. w sposób niepowtarzalny.

…a potem jeszcze jeden dzień….

i jeszcze jeden….

i jeszcze…

Całość tworzą:

Monika Chrząstowska – narracja. Monika jest aktorką teatralną oraz filmową. Na stale współpracuje z Teatem Żydowskim. Występuję również solo z własnym programem, mocno zainspirowanym motywami Żydowskimi. Zachwyca widza fantastycznym temperamentem, wyjątkowością siły przekazu twórczego. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Michał Zadara, Maciej Woytyszko, Jan Szurmiej.

Roksana Vikaluk – śpiew, instrumenty elektroniczne, bęben. Jest artystką Ukraińskiego pochodzenia. Śpiewa i akompaniuje sobie na fortepianie czy instrumentach elektronicznych, bębnie; zarówno komponuje muzykę, jak i aranżuje; zajmuje się działalnością pedagogiczną. Jako aktorka realizuje się na scenie Teatralnej. Jest autorką czterech wydanych płyt. Eksperymentuje. Współpracuje z Teatrem Żydowskim oraz Wolframem DER Spyrą. Współpracowała z Józefem Skrzekiem (SBB), Ewą Bem, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Szukalskim, Janem Szurmiejem, Żanną Gierasimową.

Opieka artystyczna – Grzegorz Kulikowski. Aktor teatralny i filmowy. Jest z pewnością jednym z tych ludzi, wspaniałe pomysły których sprawiają, że Świat Twórczy kręci się we właściwym kierunku. Współpracuje z Teatrem Żydowskim.

Spektakl Taki jeden dzień
11 i 12 kwietnia 2015 roku
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz