Marcin Zawicki – Chorografia

Od 2 kwietnia w BWA w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Marcina Zawickiego Chorografia.

Marcin Zawicki, wystawa „Chorografia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zawicki, wystawa „Chorografia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Chorografia, której tytuł odnosi się do dzieła rzymskiego geografa z 43 r.n.e., Pomponiusza Meli, zatytułowanego De chorografia – kompendium geograficzne wiedzy starożytnych na temat obszarów zamieszkanych, osadzona w dialogu z przeszłością, wprowadza do twórczości młodego gdańskiego artysty wątek znalezisk, autentyku i falsyfikatu.

Marcin Zawicki od 2011 roku pracuje nad cyklem The Fall, którego tematem jest pejzaż. Zawicki nie maluje swoich krajobrazów z natury, a je konstruuje. Tworzy z wypreparowanych fragmentów cywilizacyjnych odpadków, technologicznych wykopalisk, jak plastikowe zabawki, drobne przedmioty codziennego użytku, sztuczne rośliny. Na jego płótnach resztki nowoczesności rozrastają się w monumentalnych rozmiarów martwe natury.

Na wystawie w Zielonogórskim BWA dosłowną martwą naturą staje się fragment rozbudowanej i przeskalowanej makiety – zainspirowanej cyklem The Fall – rodzaju XIX wiecznej dioramy – złożonej z plastikowych, monumentalnych fragmentów nieożywionej przyrody, znanych z wcześniejszych obrazów artysty. Nowymi elementami są album i cykl rysunków wielkoformatowych zainspirowanych dawnymi rycinami fauny i flory. Rysunki są powiększonymi wersjami ilustracji – fantastycznych roślin, zwierząt i morskich organizmów, którymi artysta wypełnił puste karty znalezionego na gdańskim jarmarku staroci autentycznego albumu.

Przypadkowe znalezienie albumu na współczesnym wysypisku – metaforze erozji spójnej wizji historii, pobudza wyobraźnię. Konwencja naukowego odwzorowania styka się z niepohamowaną inwencją, zacierającą granice między dokumentem a fikcją.

Marcin Zawicki – urodził się w 1985 roku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, a od 2010 jest asystentem na Wydziale Malarstwa. Laureat m.in. wyróżnienia na 41 Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2013), Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2011), I Nagrody (Nagroda Rektorów) w Konkursie na Najlepszy Dyplom ASP w Polsce (2010), wyróżnienia pisma artystycznego Format w konkursie im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2011) i w konkursie malarskim Wnętrze Fundacji Rozwoju Sztuki Zielona Marchewka (2011). Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009, 2010).

Wystawa Marcina Zawickiego Chorografia
Kuratorka: Ewa Toniak
Od 2 kwietnia do 26 kwietnia 2015 roku
BWA w Zielonej Górze

Dodaj komentarz