• 2015-04-01

Poetic Jazz | Dźwiękowe wizje Lecha Wieleby

11 kwietnia Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku zaprasza na autorski projekt kontrabasisty Lecha Wieleby – Poetic Jazz.

„Poetic Jazz”, Lech Wieleba (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Poetic Jazz”, Lech Wieleba (źródło: materiały prasowe organizatora)

Poetic Jazz to autorski projekt kontrabasisty Lecha Wieleby, w którym znalazł sposób na pełne życia i przesiąknięte niezwykłą aurą łączenie lirycznych, uduchowionych form wywodzących się z muzyki klasycznej, ze słowiańską śpiewnością i melodyką polskiego jazzu. Krytycy piszą: o nowym stylu, o muzycznym języku ponad podziałami czy też o eleganckiej symbiozie improwizacji z klasyką. Wszyscy podkreślają konsekwencję, z jaką Lech Wieleba, pomysłodawca i autor wykonywanych przez zespół kompozycji, podąża wyznaczoną przez siebie drogą, łącząc urokliwe melodie z wyrafinowanym jazzowym pulsem. Każda kompozycja jest małą muzyczną opowieścią o codziennych sprawach i zdarzeniach, które każdy może interpretować po swojemu.

Lech Wieleba nim zdecydował się na realizację własnych dźwiękowych wizji, grał w wielu europejskich formacjach nie tylko jazzowych, pisał muzykę dla teatru i telewizji i uczył. Jego partnerami w zespole są: Claas Ueberschär grający na flugelhornie, trębacz, lider nagradzanych na międzynarodowych festiwalach zespołów i szef muzyczny. Pawel Wieleba, perkusista, syn, absolwent muzykologii Uniwersytetu w Hamburgu i uczeń wykładającego na University of North Florida, perkusisty Danny Gottlieba (Pat Matheny). Enno Dugnus, pianista o słowiańskich korzeniach (jego ojciec jest Litwinem), mający na swym koncie m.in. współpracę z: Ken Peplowskim, Jamesem Moody, Spike Robinsonem i Rachel Gould.

Poetic Jazz został zaprezentowany w Słupsku po raz pierwszy trzy lata temu na Komeda Jazz Festival. Wersja symfoniczna projektu z udziałem kwartetu Lecha Wieleby i naszej orkiestry po batutą Bohdana Jarmołowicza i Jerry Gatesa miała miejsce podczas ubiegłorocznego Festiwalu Pianistyki Polskiej. Wtedy też zarejestrowano ten materiał. Zapraszamy Państwa na koncert promujący płytę CD i DVD zatytułowaną Poetic Jazz Symphonic. Oba krążki będą do nabycia podczas koncertu.

Poetic Jazz | Projekt Lecha Wieleby
11 kwietnia 2015 roku
Polska Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku

Dodaj komentarz