• 2015-04-01

Znamy filmy konkursowe na Festiwalu Animocje

Piąta edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy będzie miała miejsce w dniach od 13 do 19 kwietnia. 27 filmów z 13 krajów znalazło się w konkursie głównym i będą one walczyły o statuetkę Bydgoskiej Nagrody dla Filmu Animowanego.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Filmów Animowanych Animocje (źródło: materiały prasowe)

Filmy zakwalifikowane do konkursu głównego wybierano spośród kilkuset zgłoszeń z ponad 30 krajów świata. Po raz pierwszy na bydgoskich Animocjach konkurs główny będzie miał charakter międzynarodowy. Zakwalifikowano do niego bowiem animacje z USA, Portugalii, Francji, Słowenii, Niemiec, Słowacji, Brazylii, Bułgarii, Hiszpanii, Argentyny i Rosji. Do stawki konkursowej dołączy jeszcze jeden film. Zostanie on wybrany w ramach Do-Grywki. To tradycja bydgoskiego festiwalu. Od kilku lat w przededniu Animocji widzowie mogą wybrać ze stawki niezakwalifikowanych filmów, jeden obraz który ich zdaniem zasługuje na udział w konkursie. W tym roku Do–Grywka obejmie 22 filmy z 11 krajów, m.in. z Japonii, Iranu czy Ukrainy. W konkursie dziecięcym, gdzie filmy ocenia jury złożone z dzieci, zobaczymy 17 filmów z 11 krajów, m.in. Singapuru, Estonii i Niemiec. Pełna lista filmów na oficjalnej stronie festiwalu.

Odbywający się od pięciu lat w Bydgoszczy, Festiwal Animocje to wydarzenie skoncentrowane na ambitnym poszukującym swego wyrazu artystycznego kinie animowanym. Szczególnie istotne dla organizatorów Animocji, jest odważne stosowanie ciekawych i nowatorskich rozwiązań sztuki animacji oraz nieszablonowe wykorzystywanie technik tradycyjnych.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 13 do 19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (główny organizator festiwalu), Kinie Orzeł MCK oraz Multikinie Bydgoszcz. Hasło przewodnie Animocji 2015 brzmi: Tego się po animacji nie spodziewacie!.

W tym roku, po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną też przyznane dwie inne nagrody: nagroda publiczności oraz nagroda, którą wręczą najmłodsi widzowie. Pokazom filmowym towarzyszyć będą liczne wydarzenia. Jednym z nich będzie spotkanie z gościem specjalnym Łukaszem Bukowieckim, współautorem efektów specjalnych m.in. do filmów Avatar, Grawitacja oraz Paddington.

Festiwal Filmów Animowanych Animocje 2015
Organizator: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Od 13 do 19 kwietnia 2015 roku
Miejskie Centrum Kultury, Kino Orzeł, Multikino Bydgoszcz

Dodaj komentarz