Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu

15 kwietnia Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na spotkanie Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu.

Spotkanie, „Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie, „Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas ostatnich trzech spotkań z cyklu Jabłko w kulturze toczyły się rozmowy na temat śladów jabłka w archeologii, w religiach, mitologiach, w wierzeniach ludowych. Owoc utrwalony w powszechnej świadomości przeniknął, jakżeby inaczej, w sferę kultury: literaturę i sztukę. Kryje się w alegoriach, metaforach, porównaniach, ale też na obrazach, rzeźbach, w muzyce.

Podczas kwietniowego toczyć się będzie Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu. Tytuł jest zaczerpnięty z wiersza Jana Kochanowskiego. Wiersz ten posłuży również do prześledzenia, jak symbol jabłka może pomóc w odkryciu właściwej intencji artysty.

Jolanta Zaczkowska, kustosz Działu Edukacji, podejmie próbę odpowiedzi na pytanie, czy bez znajomości kodu kulturowego możemy się porozumieć. Czy w ogóle możliwe jest porozumienie, jeśli brakuje znajomości odniesień biblijnych, mitologicznych, jednym słowem kulturowych?

Spotkanie Jabłko pierzchliwej Atalanty. Owoc w sztuce i kuchni renesansu
15 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (Sala Kolumnowa)

Dodaj komentarz