Fotografie muzealne Thomasa Strutha – Galeria Labirynt

31 marca w Galerii Labirynt w Lublinie odbędzie się wykład Marcina Lachowskiego pt. Fotografie muzealne Thomasa Strutha z cyklu Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty.

Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty (źródło: materiały prasowe)

Obraz w kolekcji nowoczesnej – modernizm i jego paradygmaty (źródło: materiały prasowe)

Wykład będzie poświęcony twórczości Thomasa Strutha, jednego z najciekawszych współczesnych fotografów, wywodzącego się z tzw. Szkoły düsseldorfskiej. Jego cykl fotografii muzealnych, zapoczątkowany pod koniec lat 80., prezentował wnętrza największych światowych muzeów, fotografowanych w sposób szczególny. Bohaterami jego wielkoformatowych zdjęć są zwiedzający, ukazani na tle historycznych dzieł albo osobno, ujawniając zróżnicowane sposoby recepcji obiektów muzealnych. W muzealnej scenerii artysta ukazuje pogłębiony współczesny portret. Struth ujawnia analogie między sceną muzealną a rzeczywistością malarską, jak również zróżnicowany charakter interpretacji dzieł w indywidualnych reakcjach. Wykład będzie próbą zaprezentowania relacji pomiędzy widzem i obrazem w zinstytucjonalizowanej przestrzeni muzeum, w której Struth poszukuje indywidualnych sytuacji, jednocześnie nadając nowej fotografii rangę samodzielnych obrazów, podejmujących żywy dialog z arcydziełami sztuki dawnej.

Tegoroczna edycja otwartych wykładów z historii sztuki poświęcona jest szeroko rozumianemu kolekcjonowaniu sztuki. Zapraszamy do wspólnego przemyślenia rozmaitych sposobów prezentacji zbiorów sztuki, jak też zagadnień towarzyszących kolekcjonowaniu. Przyjrzymy się między innymi postaci konesera – znawcy sztuki, zadaniom kolekcji, ich rewolucyjnym przemianom w dobie nowoczesności czy dylematom archiwizowania i dokumentowania efemerycznych form sztuki współczesnej.

Wykład Marcina Lachowskiego pt. Fotografie muzealne Thomasa Strutha
31 marca 2015 roku, godz. 17.00
Galeria Labirynt w Lublinie

Dodaj komentarz