• 2015-03-30

Off Camera: Sławomir Idziak przewodniczącym Jury

Sławomir Idziak został przewodniczącym Jury w Konkursie Głównym Wytyczanie Drogi podczas  8. edycji Festiwalu Off Camera w Krakowie.

Sławomir Idziak, fot. Piotr Uznański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławomir Idziak, fot. Piotr Uznański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego zdjęcia podziwialiśmy w takich produkcjach, jak Król Artur (2004) czy Harry Potter i Zakon Feniksa (2007). Amerykańska Akademia filmowa wyróżniła go nominacją do Oskara za film Helikopter w ogniu (reż. Ridley Scott).

Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Zanussi (m.in. Bilans kwartalnyConstansImperatywRok spokojnego słońca), Andrzej Wajda (Dyrygent) i Krzysztof Kieślowski (m.in. Krótki film o zabijaniu, Podwójne życie Weroniki). Za Trzy kolory: Niebieski został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nominacją do statuetki Cezara Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

Jego prace zauważono również po drugiej stronie oceanu, gdzie zaproponowano mu realizację zdjęć m.in. do futurystycznego filmu Gattaca – szok przyszłości (1997) Andrew Niccola z Ethanem Hawke i Umą Thurman w rolach głównych, a także Dowodu życia (2000) Taylora Hackforda z udziałem Meg Ryan i Russella Crowe. Na premierę czeka najnowszy film Sławomira Idziaka Opowieść o miłości i mroku. To adaptacja powieści Amosa Oza w reżyserii Natalie Portman.

O Krakowską Nagrodę Filmową walczy w tym roku 10 filmów z całego świata. Dotychczas obrady międzynarodowego jury prowadzili Jerzy Stuhr, Lech Majewski, Andrzej Żuławski, Jerzy Skolimowski i Zbigniew Preisner.

8. Festiwal Off Camera
Od 1 do 10 maja 2015 roku
Kraków

Dodaj komentarz