• 2015-03-28

Rozdzieleni, reż. Michel Hazanavicius

Od 27 marca w kinach można oglądać film dystrybucji Kina Świat pt. Rozdzieleni, którego reżyserem jest Michel Hazanavicius.

Plakat filmu „Rozdzieleni”, reż. Michel Hazanavicius (źródło: materiały prasowe)

Plakat filmu „Rozdzieleni”, reż. Michel Hazanavicius (źródło: materiały prasowe)

Rozdzieleni – nowe dzieło Michela Hazanaviciusa, autora głośnego i obsypanego Oscarami Artysty to kolejny po Imperium słońca, czy polskim W ciemności, obraz, który na grozę wojny spogląda oczami dziecka. O poszukiwaniach odtwórcy do roli czeczeńskiego chłopca i łzach na planie filmu opowiadają reżyser i dorosłe gwiazdy Rozdzielonych – dwukrotna laureatka Złotego Globu – Annette Bening oraz zdobywczyni nagrody dla najlepszej aktorki na festiwalu filmowym w Cannes – Bérénice Bejo.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Czeczenię 9-letni Hadji traci rodziców. Osierocony, wspólnie ze swoim malutkim bratem, ucieka z rodzinnych stron i dołącza do tłumu uchodźców. W trakcie tułaczki Hadji poznaje Carole (Bérénice Bejo) – pracownicę komisji praw człowieka w Unii Europejskiej. Z jej pomocą chłopiec powoli otrząsa się z wojennych doświadczeń i wraca do normalnego życia. Nie wie, że poszukuje go starsza siostra, której cudem udało się ocaleć z rzezi.

Nasz reżyser castingu przesłuchał około czterystu dzieci – opowiada Hazanavicius. – Osobiście spotkałam się z pięćdziesięciorgiem i Abdul-Khalim Mamatsuiev był jedynym, który naprawdę potrafił zagrać strach, wiarygodnie zapłakać, bez udawania. To niezwykły chłopiec, obdarzony talentem aktorskim, o którym wielu może tylko pomarzyć, ale jest dzieckiem, więc nie wie, jak nim pokierować. Czasami wymagało to od nas ogromnej cierpliwości.

Rozdzieleni, reż. Michel Hazanavicius
Obsada: Bérénice Bejo, Annette Bening, Maksim Emelyanov, Abdul Khalim Mamutsiev
Dystrybutor: Kino Świat
W kinach od 27 marca 2015 roku

Dodaj komentarz