W drodze – razem ze mną. Piotr Błażejewski w Galerii Pionova

Od 11 kwietnia w Galerii Pionova w Gdańsku będzie można oglądać wystawę Piotra Błażejewskiego W drodze – razem ze mną.

Piotr Błażejewski, „Epitafium III”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Błażejewski, „Epitafium III”, 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa związana jest z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej i akademickiej prof. Piotra Błażejewskiego. Ekspozycja podzielona jest na dwie części: monograficzną – poświęconą Błażejewskiemu, oraz  zbiorową – dokumentującą dokonania wrocławskiego środowiska artystycznego na przestrzeni kilku dziesięcioleci. Druga część zawiera prace malarzy, współpracowników i przyjaciół  profesora.

Błażejewski to jeden z najważniejszych malarzy wrocławskiego strukturalizmu. Jest istotnym artystą polskiej abstrakcji geometrycznej. Pracuje cyklami. Jeszcze na studiach rozpoczął prace nad cyklem Architektura Koloru, następnie powstały: Interferencje, Refleksy/-je, Kolekcje, Nieprawdopodobne Figury Geometryczne, Znaki Krzyża, Epitafia oraz ostatnio Obiekty Malarskie. W jego dorobku są jeszcze pomniejsze cykle malarskie.

Wystawie towarzyszy wydana przez Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu obszerna monografia zatytułowana W drodze – razem ze mną. Jest to pieczołowicie opracowana, autorska opowieść-album poświęcona sztuce jubilata oraz malarzom, współpracownikom i przyjaciołom artysty.

Piotr Błażejewski – urodził się w 1950 roku w Kluczborku. Jest malarzem oraz pedagogiem związanym z wrocławskim środowiskiem artystycznym i akademickim od 40 lat. Tutaj uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Kopystyńskiego w latach 60. oraz studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta) w latach 70. Dyplom z malarstwa obronił w 1975 roku w pracowni Alfonsa Mazurkiewicza oraz z malarstwa w architekturze i urbanistyce w pracowni Mieczysława Zdanowicza. Pracę pedagogiczną na macierzystej uczelni rozpoczął tuż po dyplomie. Obecnie jest profesorem zwyczajnym ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię dyplomującą z malarstwa. W roku 2000 rozpoczął pracę w nowo otwartym Instytucie Architektury Krajobrazu ówczesnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Wystawa Piotra Błażejewskiego W drodze – razem ze mną
Organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Wystawa zorganizowana w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OKiS
Wernisaż: 11 kwietnia 2015 roku, godzina 18.00
Od 11 kwietnia do 4 maja 2015 roku
Galeria Sztuki Współczesnej Pionova
Gdańsk

Dodaj komentarz