• 2015-03-28

Lament w Galerii Ateneum

28 marca o godz. 18.30 w katowickiej Galerii Ateneum odbędzie się Czytanie teatru – dla dorosłych, w ramach którego będzie można zobaczyć kameralną sztukę Krzysztofa Bizia Lament w Galerii w reżyserii Ireny Józefiak.

„Lament w Galerii”, reż. Irena Józefiak – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

„Lament w Galerii”, reż. Irena Józefiak – plakat (źródło: materiał prasowy organizatora)

Trzy kobiety, trzy pokolenia, trzy monologi i trzy dramatyczne historie, które dzieją się tu i teraz, w dzisiejszym świecie, obok nas… Ich bohaterki wiodą niby zwyczajne, szare życie, ale splot wydarzeń powoduje, że sprawy przybierają inny obrót. Samotność tych kobiet, zupełny brak porozumienia między nimi, a w konsekwencji totalne zagubienie musi prowadzić do katastrofy. Bolesna, gorzka sztuka Krzysztofa Bizia rodzi wiele pytań i refleksji…

Podczas ubiegłorocznej akcji Dotknij Teatru Ateneum zaprosiło publiczność do uczestniczenia w otwartych próbach stolikowych. Teraz robi krok naprzód, aby widzowie mogli przyjrzeć się kolejnemu etapowi pracy nad przedstawieniem, przechodzeniu od próby czytanej do sytuacyjnej. Twórcy Lamentu w Galerii chcą pokazać, jak daleka jest droga od słowa pisanego do żywego teatru. Na początek aktor musi nie tylko oderwać się od scenariusza, ale oswoić przestrzeń sceniczną, wypełnić ją swoim ciałem i wyobraźnią. Tego właśnie będzie można dotknąć, obserwując na żywo proces twórczy, czytając teatr razem artystami.

Lament w Galerii, reż. Irena Józefiak
28 marca 2015 roku, godz. 18.30
Galeria Ateneum
Katowice

Dodaj komentarz