Świadectwa XX wiek: Dziennik sprzeciwu obywatela III Rzeszy

25 marca w serii Świadectwa Ośrodka Karta ukazał się Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy, którego autorem jest Friedrich Kellner – zwykły Niemiec buntujący się przeciwko totalitaryzmowi Hitlera.

Friedrich Kellner, „Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Friedrich Kellner, „Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Kto ponosi winę? Naród bez głowy. Podeptanie demokracji i przekazanie władzy nad niemal osiemdziesięcioma milionami ludzi jednemu człowiekowi jest czymś tak okropnym, że trzeba drżeć na myśl o tym, co nadejdzie.

Friedrich Kellner

Książka to świadectwo zwykłego Niemca, który sugestywnie opisuje codzienność niemieckiej prowincji w latach II wojny światowej. Kellner, nie mogąc występować jawnie przeciwko totalitaryzmowi, tropi zakłamanie faszystowskiej propagandy i zadaje kłam tezie, jakoby Niemcy nie byli świadomi okrucieństw hitleryzmu. Tajny dziennik, pisany jako przestroga dla przyszłych pokoleń, został opublikowany dopiero w 2011 roku. Wzbudził w Niemczech żywą dyskusję i stał się bestsellerem.

Fragmenty publikacji:

Tak samo jak demokracja niemiecka zawiodła też – jak dotychczas – demokracja światowa. Świat ustępuje przed trzema tyranami (Mussolini, Stalin, Hitler).

Nie wygląda na to, by postępowanie Francji i Anglii w wymiarze militarnym mogło zachwiać ufnością towarzyszy partyjnych. Jeśli Polska zostanie obrócona w perzynę, to mocarstwa zachodnie z pewnością muszą się zmierzyć z zarzutem, że przed wybuchem wojny zaniechały wszystkiego, by ochronić ten kraj przed najazdem. W każdym razie w Polsce powinny stacjonować angielskie i francuskie siły powietrzne.

Gdzie właściwie jest flota angielska? Tych okrętów trzeba było użyć 1 września 1939, żeby pomóc Polsce. Tymczasem owa flota stoi bezczynnie na kotwicowisku Scapa Flow i pozwala, żeby zadawano jej kolejne straty. Czy całym światem rządzą idioci?

Wygląda na to, że los Francji został przypieczętowany. To śmierć demokracji. Oczywiście na jej własne życzenie. Nie sposób pokonać dyktatora za pomocą środków demokratycznych. Zwycięża silniejszy, a silniejsza jest dyktatura niemiecka. Zadecydowało samobójcze postępowanie rządu Francji we wrześniu 1939. Nikt w Niemczech nie mógł tego zrozumieć: Francja stała z bronią u nogi. Niewiarygodny błąd. Idiotyzm. Hitler miał rację, powiedziawszy swego czasu: Gdyby demokracja nadawała się do czegokolwiek, to nie stałbym dzisiaj przed wami! Bardzo trafnie!

Friedrich Kellner, Dziennik sprzeciwu. Tajne zapiski obywatela III Rzeszy
Tłumaczenie: dr hab. Andrzej Kopacki
Konsultacja, wstęp i posłowie: prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król
Premiera: 25 marca 2015 roku
Wydawnictwo Ośrodka Karta

Dodaj komentarz