• 2015-03-28

Kwadrofonik i Adam Strug na jedynym koncercie w Poznaniu

30 marca w kościele Ojców Jezuitów w Poznaniu odbędzie się koncert, na którym zagrają zespół Kwadrofonik i Adam Strug. Laureaci Paszportów Polityki i śpiewak specjalizujący się w pieśni kurpiowskiej wykonają inspirowane tradycyjną muzyką żałobną dzieło Requiem ludowe.

„Requiem ludowe” (źródło: materiały prasowe)

„Requiem ludowe” (źródło: materiały prasowe)

30 marca to termin, który powinni zapamiętać wszyscy miłośnicy muzyki – nie tylko współczesnej. Tego dnia na jednej scenie spotka się czterech wybitnych instrumentalistów oraz niezwykły śpiewak. Zespół Kwadrofonik oraz Adam Strug w scenerii kościoła Ojców Jezuitów wykonają Requiem ludowe – inspirowaną tradycyjną muzyką żałobną opowieść o odchodzeniu. To ich jedyny koncert w Poznaniu.

Requiem ludowe to pierwszy wspólny projekt muzyków. Spotkanie mistrzów aranżacji muzyki współczesnej i tradycyjnej ze śpiewakiem specjalizującym się w pieśni kurpiowskiej i barokowej zaowocowało dziełem jedynym w swoim rodzaju:

Requiem ludowe to misterium przechodzenia – barw, brzmień, głosu, życia, człowieka. Pogodne pożegnanie ze światem miesza się tu ze skargą i protestem, a teksty oparte głównie na Śpiewniku pelplińskim przetykane są melodią pogrzebową wybijającą kolejne godziny. Zespół delikatnie towarzyszy śpiewakowi na dwóch fortepianach i dwóch perkusjach, a najważniejsze momenty podkreślą przedmioty i dźwięki konkretne jakby z innego świata.

Jan Topolski

Requiem ludowe
30 marca 2015 roku
Kościół Ojców Jezuitów w Poznaniu

Dodaj komentarz