VI edycja warsztatów Architektour

Między 20 a 25 kwietnia odbędzie się szósta edycja warsztatów dla studentów architektury Architektour. Tematem przewodnim warsztatów jest hasło Człowiek a miasto, miasto a człowiek.

Warsztaty Architektour, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty Architektour, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tour bo każda edycja odbywa się w innym polskim mieście. Impreza organizowana przez Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Fundację Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu omija wielkie metropolie i pozwala uczestnikom poznać miasta na co dzień nie pojawiąjące się na pierwszych stronach gazet. Po Malborku, Przemyślu, Elblągu czas na Wałbrzych.

Podczas warsztatów setka studentów pracujących pod okiem znanych architektów i aktywistów miejskich będzie głowiła się nad problematycznymi i decydującymi dla miasta obszarami. Uczestnicy zetkną się ze specyfiką miejsca uzbrojeni w bogate materiały przygotowywane przez Urząd Miasta Wałbrzych – współorganizatora bieżącej edycji.

Tematem przewodnim warsztatów jest hasło Człowiek a miasto, miasto a człowiek. W Wałbrzychu – miejscu gdzie problemy społeczne i ekonomiczne mieszają się z wielkim dorobkiem europejskiego przemysłu i myśli technicznej, hasło to nabiera wyjątkowego znaczenia. Studenci inspirowani wykładami, uwagami tutorów i wydarzeniami kulturalnymi towarzyszącymi warsztatom będą mieli okazję na działanie w nieakademicki sposób. W całym procesie poznawania miasta i kreowania projektowych odpowiedzi na zadane tematy goście będą mieli do dyspozycji pomoc przedstawicieli miasta- znawców specyfiki miejsca.

Tematy projektów będą zróżnicowane. Znajdzie się miejsce zarówno na rewitalizacje, małą architekturę, adaptację wnętrz urbanistycznych, rekonstrukcje i współczesne interwencje.

Tutorami podczas tegorocznej edycji warsztatów będą architekci ze znanych polskich i zagranicznych pracowni takich jak HS99, WWAA, Gunita Kulikowsky, Centrala, Monika Arczyńska, Jörg Rügemer, Dariusz Śmiechowski, Paweł Jaworski. Ponadto odpowiedzią na nowoczesne trendy w architekturze będzie duet tutorski Adriana Krężlika i Kacpra Radziszewskiego prowadzący grupę, która zajmie się projektowaniem parametrycznym.

Udział w wydarzeniu potwierdzili wyjątkowi goście: Filip Springer, autor bestsellerów tj. Źle Urodzone i Wanna z Kolumnadą, redaktor naczelna miesięcznika Architektura-murator Ewa P. Porębską, krytyk i kurator architektury, założyciel Architectiure Snob Marcin Szczelina, autor filmów MDM i Neon Eric Bednarski, architekt Mirosław Nizio.

Aby wziąć udział w warsztatach Architektour 2015 w Wałbrzychu, należy wykonać projekt kwalifikacyjny, tzw. wstępniak na temat Rekacja. Prace i zgłoszenia można nadsyłać do 1 kwietnia.

VI edycja warsztatów Architektour
Od 20 do 25 kwietnia 2015 roku
Wałbrzych

Dodaj komentarz