Magdalena Olszewska – Ślady

31 marca w Małej Galerii Białostockiego Ośrodka Kultury odbędzie się wernisaż grafik Magdaleny Olszewskiej pt. Ślady.

Magdalena Olszewska „Warstwy XXI”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magdalena Olszewska „Warstwy XXI”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Moim punktem wyjścia, pretekstem do działania i nowych rozważań od dawna jest pejzaż. Jego prosta, a zarazem niezwykła konstrukcja, pozwalająca sprowadzić każdą część układu do formy okrągłej wciąż niezmiennie mnie zadziwia i zaskakuje.

Jednak ostateczna struktura wizualna popełnionych obrazów nie jest jedynie rejestracją form zaobserwowanych w przyrodzie. Chociaż czerpię z natury jako naturalnego źródła inspiracji twórczej, to jednak cały czas wykorzystuję zaobserwowane formy i zjawiska do przekazywania własnych refleksji na temat życia i sztuki.

Każda praca jest odzwierciedleniem mojego aktualnego stanu bytu, aktualnej relacji ze światem. Nie sposób przecież oddzielić aktu twórczego od twórcy, tym bardziej, że dla mnie akt ten wynika z bardzo głębokiej, wręcz biologicznej potrzeby formowania i porozumiewania się ze światem za pomocą obrazu. Koło w owym dążeniu stało się symbolem mojej osobowości, stałym, dającym poczucie sensu elementem, który pełni niejako podwójna funkcję – konstruuje kompozycję obrazu, ale jednocześnie jest nośnikiem myśli i emocji, które chcę przekazać – Magdalena Olszewska.

Magdalena Olszewska – urodziła się w 1977 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie (specjalność Ceramika Artystyczna). W 2002 otrzymała Dyplom z Grafiki Warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (Wydział – Grafika i Malarstwo), trzy lata później ukończyła Podyplomowe Studium Pedagogiczne w Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie, zaś w 2010 roku obroniła pracę doktorską z grafiki w ASP w Łodzi. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Wychowania Estetycznego na Wydziale Nauk Społecznych Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Na koncie ma ponad 20 wystaw zbiorowych i indywidualnych, jej prace można było oglądać m.in. w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Lubelskim.

Wystawa Magdaleny Olszewskiej – Ślady
Wernisaż 31 marca 2015 roku, godz.  17.30
Wystawa czynna od 31 marca do 20 kwietnia 2015 roku
Galeria Mała w Białostockim Ośrodku Kultury

Dodaj komentarz