• 2015-03-27

3. edycja festiwalu MiastoMOVIE

Znany jest już program trzeciej edycji festiwalu MIASTOmovie, która odbędzie się między 16 a 19 kwietnia w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”, reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„La Comuna 9. Odzyskując miasto”, reż. Anna Bednarczyk, Inga Hajdarowicz, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja festiwalu przebiegnie pod hasłem Miasto z odzysku, zwracającym uwagę na nowe życie miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, budują z nim więź – niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia, to poczucie odpowiedzialności i przynależności, oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.

Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów – w programie znajdzie się m.in. aż 5 pozycji pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Jedną z premier będzie dokument otwierający MIASTOmovie #3 – Speculation Nation w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Obraz, opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców, podejmuje kwestię niedokończonych miast widm i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Premierowym filmom towarzyszyć będą też często spotkania z ich twórcami: widzowie będą mogli porozmawiać m.in. z Robinem Humboldtem i Laurentią Genske, reżyserami niezwykle ciekawego Am Kölnberg, prezentującego osiedle-getto w niemieckiej Kolonii. Do Wrocławia przyjedzie również Markus Lenz, autor niemieckiej Ruiny opowiadającej o porzuconym wieżowcu w centrum Caracas, który z czasem przeobraził się w największy skłot na świecie.

„Away From All Suns”, reż. Isa Willinger (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Away From All Suns”, reż. Isa Willinger (źródło: materiały prasowe organizatora)

Am Kölnberg i Ruina, to nie jedyne interesujące pozycje w programie wyprodukowane przez naszych zachodnich sąsiadów. Wśród niemieckich filmów podczas MIASTOmovie #3 warto również zwrócić uwagę na Mieszkanie w Berlinie Alice Agneskirchner (pokazujący proces powrotu młodego pokolenia Izraelitów do multikulturowych dzielnic Berlina) oraz Away From All Suns! w reżyserii Isy Willinger (poruszający temat zapomnianych reliktów rosyjskiego konstruktywizmu). Ten ostatni film – podobnie jak choćby La Comuna 9. Odzyskując miasto, premierowy obraz Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz – pokazywany będzie w nietypowych przestrzeniach, na co dzień niekojarzonych z projekcjami filmowymi.

3. edycja festiwalu MiastoMOVIE Miasto z odzysku
Od 16 do 19 kwietnia 2015 roku
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz