• 2015-03-26

Selma, reż. Ava DuVernay

Od 10 kwietnia w polskich kinach będzie można oglądać produkcję Selma. Reżyserką filmu jest Ava DuVernay, dystrybutorem zaś Kino Świat.

Plakat filmu „Selma”, reż. Ava DuVernay (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat filmu „Selma”, reż. Ava DuVernay (źródło: materiały prasowe organizatora)

Selma to jeden z najgłośniejszych amerykańskich filmów roku, nagrodzony Oscarem i Złotym Globem, nominowany do blisko osiemdziesięciu prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie do Oscara (dla najlepszego filmu i za najlepszą piosenkę). W rolę Martina Luthera Kinga, kochającego ojca i męża, a zarazem charyzmatycznego przywódcy i wizjonera, który na zawsze odmienił oblicze Ameryki, wcielił się nominowany do Złotego Globu David Oyelowo (Kamerdyner, Interstellar, Służące). Partnerują mu m.in. zdobywca Oscara – Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, American Gangster, Kamerdyner) oraz nominowani do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej: Tim Roth (Wściekłe psy, Rob Roy), Tom Wilkinson (Michael Clayton, Za drzwiami sypialni), a także Martin Sheen (Czas Apokalipsy, Infiltracja) i powracająca na duże ekrany Oprah Winfrey (Kamerdyner, Kolor purpury), będąca również, obok Brada Pitta, współproducentką Selmy.

O filmie:  Po odebraniu Pokojowej Nagrody Nobla, Martin Luther King (David Oyelowo) wraca do USA, gdzie czekają go nowe wyzwania. Jest rok 1965, a walka o prawa obywatelskie Afroamerykanów wchodzi w decydującą fazę. Z miasta Selma w kierunku Montgomery wyrusza marsz protestacyjny, brutalnie spacyfikowany przez siły porządkowe działające z polecenia słynącego z rasistowskich poglądów gubernatora George’a Wallace’a (Tim Roth). Jednak poruszająca relacja telewizyjna, pokazująca rozbicie pokojowego demonstracji, sprawia, że do Selmy z całego kraju ściągają ogromne rzesze ludzi o różnym kolorze skóry i wyznaniu. W stronę Montgomery kieruje się wielotysięczny tłum, któremu przewodzi sam King. Prezydent USA Lyndon Johnson (Tom Wilkinson), świadomy, że gubernator Wallace zrobi wszystko, by demonstranci nie zaznali spokoju, gorączkowo szuka rozwiązania, które pozwoli uniknąć rozlewu krwi i szeroko relacjonowanej przez media katastrofy wizerunkowej demokratycznej Ameryki.

Most, którym maszerowali Martin Luther i demonstranci jest nie tylko symbolem walki o prawa człowieka. Jest też symbolem walki z dyskryminacją ze względu na rasę, religię, seksualność i status społeczny. Ten most został zbudowany na nadziei i współczuciu, a wzniosła go miłość do każdej istoty ludzkiej – zdobywca Oscara, raper Common.

Selma, reż. Ava DuVernay
Premiera 10 kwietnia 2015 roku
Obsada: David Oyelowo, Cuba Gooding Jr, Tim Roth, Tom Wilkinson , Oprah Winfrey, Martin Sheen, Giovanni Ribisi, Dylan Baker, Carmen Ejogo
Dystrybucja: Kino Świat

Dodaj komentarz