Odejdź ciało – Paweł Matyszewski

27 marca w Galerii Piekary w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Matyszewskiego pt. Odejdź ciało.

Paweł Matyszewski „Kikuty chcą żyć” 2014–2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Matyszewski „Kikuty chcą żyć” 2014–2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Pawła Matyszewskiego Odejdź ciało prezentuje zarówno obrazy, jak i obiekty, w których uchwycone zostają zjawiska przyrostu, nawarstwiania się, puchnięcia, rozdzierania i gojenia. Jednakże, inaczej niż w jego wcześniejszych pracach, nie chodzi tu już tylko o ciało. To zgodnie z tytułem wystawy ma odejść, a jednak wciąż daje znać o swojej procesualności. Tym samym wpisuje się w przemiany, którym podlega cały świat natury. Nawiązania do niej znajdziemy zarówno w obrazach, jak i obiekcie zatytułowanym Szczątek, przypominającym budowlę termitów. W najnowszych pracach to właśnie nieograniczona siła natury staje się inspiracją oraz tematem refleksji. Ciało traktowane jest jako część przyrody – zmieniające się, raniące, zabliźniające – jest tylko fragmentem całego procesu związanego z przemianami natury. W pracach Matyszewskiego uchwycona zostaje tkankowość, która łączy nas ze światem przyrody. Bo wszystkie organizmy żywe: ludzkie, zwierzęce, roślinne składają się z tkanek, będących zespołami komórek o podobnej budowie i podobnym pochodzeniu.

Ciało i jego tkanki stają się u Matyszewskiego mapą i miejscem zapisu psychicznych i fizycznych doświadczeń, poczynając od delikatnych Otarć umyślnych czy Mentalnych odrostów, kończąc zaś na doświadczaniu przeżyć tak silnych, że kojarzyć się mogą z katastrofą (Hekatomba). Kondycja, którą dzielimy z naturą przejawia się w sile życia, w wiecznym odradzaniu, w ciągłej przemianie, których niezbywalną częścią jest również śmierć.

Kuratorka: Izabela Kowalczyk

Paweł Matyszewski – urodził się w 1984 roku w Białymstoku. W 2009 uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Student pierwszego roku Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Stypendysta m.in. stypendium Młoda Polska za projekt Odejdź ciało, Narodowe Centrum Kultury w 2014 roku, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Malarskiego w 2013 roku.

Wystawa Pawła Matyszewskiego – Odejdź ciało
Wernisaż 27 marca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 27 marca do 30 kwietnia 2015 roku
Galeria Piekary w Poznaniu

Dodaj komentarz