• 2015-03-26

Wspominany Jerzy Has

1 kwietnia o godz. 19.30 łódzkim Muzeum Kinematografii odbędzie się spotkanie poświęcone Jerzemu Hasowi z okazji rocznicy 90. urodzin.

Jerzy Has (źródło: materiał prasowy organizatora)

Jerzy Has (źródło: materiał prasowy organizatora)

Wojciech Jerzy Has – reżyser filmowy, scenarzysta, producent, pedagog. Dał się poznać jako indywidualista unikający politycznych czy komercyjnych uwarunkowań w swojej twórczości. Najważniejsze swoje filmy stworzył w okresie rozkwitu szkoły polskiej, niejako obok niej, w swojej własnej poetyce. Zdecydowaną większość jego obrazów stanowią adaptacje literackie. Do jego najwybitniejszych filmów należą: Pętla (1957), Pożegnania (1958), Jak być kochaną (1962), Rękopis znaleziony w Saragossie (1964), Lalka (1968) i Sanatorium pod Klepsydrą (1973).

Po spotkaniu zostanie zaprezentowany film Niezwykła podróż Baltazara Kobera (1988), Polska, Francja; reżyseria i scenariusz (na podstawie powieści Fredricka Tristana pod tym samym tytułem): Wojciech Jerzy Has; zdjęcia: Grzegorz Kędzierski; muzyka: Zdzisław Szostak, obsada: Rafał Wieczyński, Michel Londsale, Emannuelle Riva, Daniel Emilfork, Gabriela Kownacka, Adrianna Biedrzyńska.

Młodemu Baltazarowi, synowi mistrza Sigismunda, ukazuje się na drodze archanioł Gabriel i każe mu oczyścić się w ogniu. Po powrocie do domu Baltazar twierdzi, że odbył podróż do Jerozolimy i modlił się z prorokami… Młodzieniec przeżywa wiele niezwykłych przygód; podróżuje w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę, odwiedza Wenecję, uciekając przed Inkwizycją trafia do środowiska drukarzy i wolnomyślicieli. Wreszcie odwiedza dom schadzek.

Spotkanie poświęcone Jerzemu Hasowi
1 kwietnia 2015, o godz. 19.30
Muzeum Kinematografii
Łódź

Dodaj komentarz