Wystawa Grzegorza Łoznikowa – Masters w Lookout Gallery

16 kwietnia w Lookout Gallery w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Łoznikowa Masters.

Grzegorz Łoznikow, z cyklu „Masters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Łoznikow, z cyklu „Masters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cykl Masters powstał na bazie fotografii z albumu dokumentującego Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w 1936 roku w nazistowskich Niemczech pomimo protestów opinii publicznej i środowisk sportowych. Jest to drugi z dwóch pamiątkowych tomów wydanych wtedy przez niemiecką spółkę tytoniową Cigaretten/Bilderdienst. Wypełnionej tekstami o sportowcach publikacji towarzyszyła seria fotografii przeznaczonych do samodzielnego wklejania w pozostawione na nie puste miejsca.

Egzemplarz, z którego pochodzą wykorzystane fotografie, musiał być własnością niemieckiej rodziny z Hirschberg im Riesengebirge – miasta, które zostało przyłączone do Polski pod nazwą Jelenia Góra. W 1945 roku niemiecka ludność uległa tam przymusowym wysiedleniom, a po prawie 50 latach kilkuletni Grzegorz Łoznikow z Jeleniej Góry znalazł album ze zdjęciami sportowców na strychu rodzinnego domu. Częściowo pokolorował wtedy fascynujące postaci, które przywodziły mu na myśl jedynie superbohaterów z popularnych komiksów.

Grzegorz Łoznikow, z cyklu „Masters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Łoznikow, z cyklu „Masters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzisiaj, tworząc unikatowe, oparte na znalezionym albumie, prace, Grzegorz Łoznikow łączy wszystkie elementy tej historii. Dzięki powrotowi do niewinnego doświadczenia z dzieciństwa kolaże zyskują na lekkości – ingerencja w archiwalne zdjęcia jest zabawna, bo modelina we fluorescencyjnych kolorach przywołuje chłopięcą fascynację wizerunkami sportowców. Powstałe kolaże są jednak także świadomym odniesieniem do historii. Kiedy zrozumiemy, że tło dla dowcipnych działań artystycznych stanowią wizerunki nazistowskich bohaterów olimpiady, artystyczna ingerencja staje się brutalną krytyką nazistowskiego kultu doskonałego ciała i profanacją archiwalnych fotografii.

Wystawa w Lookout Gallery ma na celu zaznaczenie zarówno artystycznej, jak i historycznej wartości pracy Grzegorza Łoznikowa. Oprócz cyklu kolaży zaprezentowane zostaną prace oparte na wybranych fragmentach albumu i on sam w formie muzealnego obiektu – niemego świadka historii. Świadomie odnosząc się do jego skomplikowanych losów, Grzegorz Łoznikow tworzy wielowarstwową pracę o – sprowokowanej przez przypadkowo znaleziony przedmiot – potrzebie zrozumienia i pamiętania historii.

Grzegorz Łoznikow – urodził się w 1987 roku. Jest artystą multimedialnym, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, stypendystą Academy of Fine Arts w Tienjin w Chinach. Jego prace prezentowane były na licznych wystawach i festiwalach.

Wystawa Grzegorza Łoznikowa Masters
Od 16 kwietnia do 31 maja 2015 roku
Wernisaż: 16 kwietnia 2015 roku, godzina 19.00
Lookout Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz