• 2015-03-25

Afrykańska Noc Filmowa w Agrafce

27 marca w kinie Agrafka w Krakowie odbędzie się Afrykańska Noc Filmowa.

Plakat przeglądu filmów „Afrykańska Noc Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat przeglądu filmów „Afrykańska Noc Filmowa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dyskusyjny Klub Filmowy Rozpięci zaprasza na kolejne spotkanie w kinie Agrafka. Tym razem będzie to noc z filmami: etiopskim, tanzańskim i niemieckim (choć rozgrywającym się w Kenii), słowem – wschodnia Afryka na ekranie, a konkretnie:

  •  Difret, reż. Zeresenay Mehari, Etiopia/USA 2014, (premierowo)
    W drodze do domu ze szkoły czternastoletnia dziewczyna z niewielkiej etiopskiej wioski zostaje napadnięta przez kilku mężczyzn. Odważna Hirut chwyta za strzelbę i rani jednego z napastników. Zostaje aresztowana. Z pomocą przychodzi jej prawniczka Meaza Ashenafi, która nie obawia się konsekwencji opowiedzenia się po stronie władzy cywilnej i zanegowania prawa zwyczajowego. Laureat Nagrody Publiczności Berlinale (sekcja Panorama) w 2014 roku.
  • Biały cień, reż. Noaz Deshe, Tanzania/Niemcy/Włochy 2013,
    Alias jest młodym albinosem z tanzańskiej wioski. Był świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa. Matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Trafia pod opiekę wuja, ale zawiedziony ulicznym życiem przenosi się do chatki na obrzeżach miasta, w której żyje grupa podobnych do niego dzieci. Laureat Grand Prix i Nagrody Publiczności MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w 2014 roku.
  • Nigdzie w Afryce, reż. Caroline Link, Niemcy 2001,
    Niemcy, koniec lat 30. XX wieku. Żydowska rodzina Redlichów staje przed poważnym dylematem: chcą opuścić kraj, ale podróż jest zbyt kosztowna, by mogli się w nią udać wszyscy. W końcu wyjeżdża najmłodsze pokolenie: Jettel i Walter z pięcioletnią córeczką Reginą. Po trudach długiej podróży docierają na odludną farmę w Kenii, gdzie starają się zacząć nowe życie. Oscar 2003 dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Afrykańska Noc Filmowa
Organizator: Dyskusyjny Klub Filmowy Rozpięci
27 marca 2015 roku
Kino Agrafka w Krakowie

Dodaj komentarz