• 2015-03-24

Tylko się nie zakochaj – Agata Kalinowska

Od 26 marca w galerii fotograficznej Miejsce Przy Miejscu we Wrocławiu będzie można oglądać prace Agaty Kalinowskiej.

Plakat wystawy fotografii Agaty Kalinowskiej „Tylko się nie zakochaj” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy fotografii Agaty Kalinowskiej „Tylko się nie zakochaj” (źródło: materiały prasowe organizatora)

O związkach, relacjach miłosnych i pustej przestrzeni, którą tak bardzo boimy się wypełnić, opowiada najnowsza wystawa w Miejsce przy Miejscu. Tylko się nie zakochaj Agaty Kalinowskiej to seria zdjęć dotykających tematu intymnych relacji i wszelkich wynikających z nich komplikacji; to rodzaj frazy, którym atakujemy kogoś, kto podszedł za blisko, lub powtarzamy sobie, aby uciec przed własnymi nadziejami i strachem. Zdjęcia Kalinowskiej mówią przede wszystkim o skomplikowanych relacjach z kobietami: kochankami, przyjaciółkami i siostrami.

Jak mówi sama artystka: Ze zdjęć, które robiłam przez lata, wyłania się obraz moich skomplikowanych relacji z nimi, tych krótkich i intensywnych, tych przygodnych i tych wieloletnich, zmieniających swój charakter w sposób dość nieprzewidywalny. Opowiadam o sobie i najbliższych mi ludziach, o naszej niedojrzałości, potrzebie szukania skrajnych emocji i zaburzonej komunikacji.

Fotografie Kalinowskiej odwołują się do postdokumentalnej estetyki fotografii blogowej, szybkiego reagowania na rzeczywistość, wibrujących kolorów spotęgowanych użyciem wbudowanej lampy błyskowej i niespokojnego kadrowania. Małoobrazkowy aparat w rękach Kalinowskiej nie jest tylko narzędziem imprezowej pamięci podręcznej. Jej zdjęcia to często spokojne, pudrowe wręcz portrety, melancholijne pejzaże czy klasyczne zdjęcia z rodzinnego albumu. Podobnie jak kiedyś Corine Day Kalinowska nieustanie fotografuje swoją codzienność. Bezwzględnie i konsekwentnie rejestrując najpiękniejsze i najsłabsze jej przejawy.

Agata Kalinowska – fotografii uczyła się we wrocławskim Ośrodku Postaw Twórczych. Absolwentka kulturoznawstwa i dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pisała dla magazynu BIURO oraz polskiej edycji VICE. Prowadzi bloga, gdzie pisze m.in. o pracy za barem, którą wykonuje od kilku lat. Swoje zdjęcia prezentowała m.in. na wystawie zbiorowej Niektórzy myślą, że jesteśmy brzydcy (Studio BWA Wrocław, 2010) oraz indywidualnych: Yes I am (Falanster, Wrocław 2009) i Jak się goi to swędzi (Galeria Szewska 36, Wrocław, 2009). W fotografii interesują ją ludzie, szczególnie osobiste historie bliskich osób. Zdjęcia z cyklu Skóra opowiadają o pożądaniu.

Wystawa Tylko się nie zakochaj – Agata Kalinowska
Kurator: Łukasz Rusznica
Wernisaż 26 marca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 26 marca do 30 kwietnia 2015 roku
Galeria Miejsce Przy Miejscu w Wrocławiu

Dodaj komentarz