• 2015-03-24

Olivia Hetreed gościem Strefy Scenarzysty podczas Wiosny Filmów

13 kwietnia gościem Strefy Scenarzysty na 21. Festiwalu Filmowym Wiosna Filmów będzie scenarzystka Dziewczyny z perłą – Olivia Hetreed.

Festiwal Filmowy Wiosna Filmow, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Filmowy Wiosna Filmow, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Organizatorzy 21. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów w Warszawie zapraszają na kolejną edycję Strefy Scenarzysty. To część wykładowo-warsztatowa festiwalu, mająca na celu promowanie wiedzy na temat sztuki pisania scenariuszy filmowych i zawodu scenarzysty oraz umożliwiająca profesjonalnym scenarzystom doskonalenie umiejętności.

W tym roku jedną z sesji dla scenarzystów poprowadzi Olivia Hetreed, autorka scenariuszy do takich filmów jak Dziewczyna z perłą (reż. Peter Webber), czy Wichrowe wzgórza (reż. Andrea Arnold), a także prezeska Gildii Scenarzystów Wielkiej Brytanii. Seminarium zatytułowane jest Znajdź swoją opowieść. Traktować będzie o narzędziach niezbędnych do skonstruowania scenariusza opartego na innym źródle, będącego na przykład adaptacją literatury, czy opowiadającego o historycznych wydarzeniach albo prawdziwych postaciach. Nie ograniczy się jednak tylko do kwestii warsztatowych, ale skupi również na tym w jaki sposób pracując nad takim materiałem scenarzysta może przekazać własną opowieść. Spotkanie odbywa się w języku angielskim.

Druga część programu Strefy Scenarzysty, powstająca we współpracy z Filmoteką Szkolną (programem edukacyjnym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej), to warsztaty dla uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, odbywające się w Akademii Fotografii w Warszawie.

Olivia Hetreed zajęła się pisaniem scenariuszy po zakończeniu kariery montażystki. Dziewczyna z perłą z jej scenariuszem (adaptacja bestsellerowej powieści Tracy Chevalier), z udziałem Colina Firtha i Scarlett Johansson, okazała się sukcesem kasowym, który zebrał wiele nagród. W roku 2011, we współpracy z reżyserką Andreą Arnold, Olivia opracowała również nową adaptację kultowych Wichrowych wzgórz. Obecnie pracuje nad filmem animowanym produkcji bośniackiej Birds Like Us. Ponadto w Hiszpanii trwa produkcja opartego na scenariuszu jej autorstwa filmu Altamira, w reżyserii Hugh Hudsona dla Morena Films. Wśród produkcji, których scenariusze pisała są m.in. wielokrotnie nagradzane Canterbury Tales: The Man of Law’s Tale (BBC); The Roman Mysteries (BBC), The Treasure Seekers i The Canterville Ghost.

Olivia Hetreed posiada bogate doświadczenie także jako wykładowca – prowadzi seminaria i panele poświęcone scenariopisarstwu. Obecnie pełni również funkcję prezeski Gildii Scenarzystów Wielkiej Brytanii i reprezentuje interesy społeczności profesjonalnych scenarzystów w tym kraju.

21. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów
Strefa Scenarzysty:  Olivia Hetreed
13 kwietnia 2015 roku
Kino Praha w Warszawie

Dodaj komentarz