• 2015-03-24

{oh!} Pasyjnie. Orkiestra Historyczna z pierwszym w tym roku koncertem w Katowicach

29 marca o godzinie w Kościele Mariackim w Katowicach koncert zagra {oh!} Orkiestra Historyczna.

{oh!} Orkiestra Historyczna, fot. Magdalena Hałas (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} Orkiestra Historyczna, fot. Magdalena Hałas (źródło: materiały prasowe organizatora)

{oh!} Orkiestra Historyczna po rozpoczynającym jej sezon artystyczny koncercie w Zamku Królewskim w Warszawie oraz koncercie finałowym Festiwalu Musica Poetica w Tarnowie wraca do Katowic, by po raz pierwszy w tym roku zaprezentować się mieszkańcom Śląska. Jak zwykle {oh!} przygotowała dla słuchaczy wyjątkowy repertuar ­ w programie koncertu znajdą się odkryte dopiero w 2000 r., po prawie 300 latach od ich powstania, instrumentalne Concerti grossi Francesco Scarlattiego (brata słynnego Alessandro). Głównym wydarzeniem będzie jednak wykonanie pasyjnej kantaty Maria quaerit Christum Firlium najstarszego z wiedeńskich klasyków – J. Haydna, która zostanie wykonana po raz pierwszy w Polsce. Wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną wystąpi znakomita niemiecka sopranistka Constanze Backes.

Constanze Backes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Constanze Backes (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program koncertu skupiony będzie wokół sekwencji Stabat Mater dolorosa, opisującej ból Marii stojącej pod krzyżem ­ jednego z najbardziej inspirujących tematów w dawnej sztuce, także muzycznej. Utwory nawiązujące do okresu pasyjnego wypełnią przestrzeń Kościoła Mariackiego dostarczając słuchaczom niezwykłych doznań, zarówno muzycznych jak i duchowych oraz wprowadzając publiczność w chwilę przedświątecznej zadumy.

Podczas koncertu miłośnicy muzyki dawnej będą mieli okazję usłyszeć świetną niemiecką sopranistkę Constanze Backes. Jest laureatką Lady Nixon Award, nominowaną przez samego Johna Eliotta Gardinera. Ma za sobą udział w największych festiwalach (m.in. Festiwalu Händla w Göttingen czy Bachfest w Lipsku), a także wykonaniach i nagraniach najważniejszych partii operowych dla słynnej wytwórni Deutsche Grammophon, pod batutą wspomnianego wcześniej Gardinera.

{oh!} Orkiestra Historyczna – koncert
29 marca 2015 roku
Kościół Mariacki w Katowicach

Dodaj komentarz