• 2015-03-24

Off Camera: Nadrabiamy zaległości – od Filipin po Nigerię

Od 1 do 10 maja, w ramach sekcji Nadrabianie zaległości podczas 8 edycji Off Camera widzowie zobaczą uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej.

„Metro Manila”, reż. Sean Ellis (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metro Manila”, reż. Sean Ellis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nominowana do Oscara Juliette Lewis (Urodzeni mordercy, Sierpień w hrabstwie Osage) oraz zdobywca trzech nagród Emmy, znany z serialu Breaking Bad, Aaron Paul, a do tego Chiwetel Ejiofor znany m.in. z roli w filmie Zniewolony. 12 Years a Slave – tych aktorów zobaczymy podczas festiwalu w filmach, które nie trafiły na polski rynek.

Manila to kilkunastomilionowa, składająca się z 17 miast metropolia. Miejsce, gdzie skrzą się kontrasty – biznesowe centrum Filipin, stolica kulturalna kraju i jednocześnie obszar, gdzie zlokalizowane są największe slumsy. Jak fotogeniczna jest filipińska bieda, udowadnia Sean Ellis (nominowany do Oscara za krótkometrażowy film Cashback) w filmie Metro Manila.

Przewodnikami po stolicy Filipin jest rodzina Ramirez. Choć film Ellisa rozpoczyna się, jak klasyczny dramat, stopniowo zbliża się jednak do thrillera. W końcu Metro Manilia przez wielu uważana za jedno z najtrudniejszych miejsc do życia na świecie. Przed projekcją warto sięgnąć po reportaż Eli, Eli Wojciecha Tochmana i Grzegorza Wełnickiego, którzy również zagłębili się w filipińskich slumsach i opowiedzieli historię obojętności wobec biedy obecnej tuż za rogiem.

„Metro Manila”, reż. Sean Ellis (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Metro Manila”, reż. Sean Ellis (źródło: materiały prasowe organizatora)

Half of a Yellow Sun to tytuł zainspirowany flagą krótko istniejącego państwa Biafra. Akcja filmu Biyi Bandele toczy się w czasie nigeryjskiej wojny domowej. Film to adaptacja powieści z 2006 roku (m.in. nagroda Orange Prize). Po sukcesie wydawniczym o uniwersalną opowieść o Afryce, o konfliktach etnicznych, o wojnach, nienawiści i lojalności upomniało się kino. W rolach głównych zobaczymy aktorów takich, jak: Chiwetel Ejiofor (Zniewolony. 12 Years a Slave, Amistad , Niewidoczni, Melinda i Melinda) i Thandie Newton (Wywiad z wampirem, W pogodni za szczęściem).

Nieśpieszne tępo, ciekawie opowiedziana historia, wiarygodni bohaterowie i słodko-gorzkie zakończenie to najkrótszy opis filmu Hellion. W główne role wcielają się debiutant Josh Wiggins, nominowana do Oscara Juliette Lewis (Urodzeni mordercy, Sierpień w hrabstwie Osage) oraz zdobywca trzech nagród Emmy, znany z serialu Breaking Bad, Aaron Paul. Kat Candler w nieszablonowy sposób pokazuje relacje rodzic-dziecko, próbuje też odpowiedzieć na pytanie, jak radzić sobie z utratą najbliższej osoby. Zaskoczeni będą wielbiciele muzyki filmowej. Subtelne ambientowe tło kontrastuje z mocnymi heavy/thrash metalowymi kawałkami. Produkcja miała premierę na Festiwalu Sundance, gdzie ubiegała się o Główną Nagrodę Jury. Film otrzymał też wyróżnienia na festiwalach w Dallas i Edynburgu.

Nadrabianie zaległości
Od 1 do 10 maja 2015 roku 
8. edycja Off Camera
Kraków

Dodaj komentarz