Miasto przeszłości – Miasto przyszłości. Anastasiya Skorikova

24 marca w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Miasto przeszłości – Miasto przyszłości, której autorką jest Anastasiya Skorikova.

Anastasiya Skorikova „Miasto przeszłości – Miasto przyszłości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anastasiya Skorikova „Miasto przeszłości – Miasto przyszłości” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto przeszłości – Miasto przyszłości to wizualna opowieść o przeszłości i przyszłości, której głównym bohaterem jest miasto. Wystawa jest prezentacją dzieła pozostającego w nieustannym procesie tworzenia, a miejsce – pracownią i przestrzenią ekspozycyjną jednocześnie. Nie jest to jednak subiektywna kreacja artystycznej wizji, artystka usuwa się tutaj na drugi plan pozostawiając miejsce do działania widzom. Przestrzeń i czas tworzą ramę zakreślając potencjalne miejsce zdarzenia. Wpisany w nią obszar poznańskiej Dzielnicy Zamkowej z cesarskim zamkiem w centrum stanowi punkt odniesienia. Opowieść rozpoczyna się bowiem ok. roku 1910, kiedy powstaje zamek i plącze się jak kreska na dziecięcym rysunku snując się ulicami miasta. Ludzie, miejsca, obiekty, obrazy, wspomnienia nakładają się na siebie tworząc złożoną strukturę wielowymiarowej mapy miasta. Przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Teraźniejszość staje się zaś punktem wyjścia w przyszłość. Kluczowym elementem tego artystycznego wydarzenia jest jego wspólnotowy charakter. Zapraszając do udziału widzów, bez względu na ich wiek, doświadczenia i umiejętności, artystka czyni bliskie spotkanie i nieprzewidziane zdarzenie możliwym. Na naszych oczach i dzięki nam powstawać będzie złożony plan i obraz miasta utkany z indywidualnych historii i imaginacji.

Anastasiya Skorikova – urodziła się w 1983 roku, absolwentka Akademii Projektowania i Sztuki w Charkovwie oraz pedagogiki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Zajmuje się edukacją artystyczną oraz sztukami wizualnymi. W swoich artystycznych poszukiwaniach wykorzystuje instalacje, land art oraz environment. Stypendystka programu Narodowego Centrum Kultury Gaude Polonia. Brała udział w międzynarodowych festiwalach sztuki, m. in. Szeszory, Artee – Art Eastern Europe Association. Exhibition 2011, Mythogenesis, Malta/Poznań. Członek grupy Khudozhnya Samoorhanizatsiya; coroczna uczestniczka międzynarodowego sympozjum land artu Mogritsa. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne w Niemczech, Szwajcarii, Polsce, na Ukrainie oraz na Węgrzech.

Projekt w ramach programu Rezydenci w Rezydencji realizowanego przez Centrum Kultury Zamek.

Wystawa  Miasto przeszłości – Miasto przyszłości.  Anastasiya Skorikova
Wernisaż 24 marca 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna od 24 do 28 marca 2015 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Dodaj komentarz